• Menu
  • Tools
  • Home
  • NEWS
  • BOOKS
  • NOTES
  • Conversion
  • Forum
  • Dictionary
  • EMI Calculator
  • Date Converter
  • Forex Exchange
  • Preeti to Unicode
  • Unicode to Preeti
  • Home
  • NEWS
    • Economic News
    • Education News
    • Political News
    • Social News
    • Sports News
    • Viral News
  • BOOKS
    • SCHOOL LEVEL BOOKS
    • 10+2 or INTERMEDIATE BOOKS
    • GRADUATION LEVEL BOOKS
  • Dictionary
    • Accounting Dictionary
    • English Hindi Dictionary
    • Hindi English Dictionary
  • NOTES
  • Conversion
    • EMI Calculator
    • Date Converter
    • Forex Exchange
    • Preeti to Unicode
    • Unicode to Preeti
  • Forum




Home /  Cost and Management Accounting
  • 842 Views
  • Estimated reading time : 419 Minutes
  • Materials Variance | Cost | Price | Usage | Mix | Yield | Problems and Solutions

  • Arjun EP
  • Published on: February 10, 2022

  •  

     

     

    Materials in Standard Costing

    In a manufacturing company, materials and labour are the most important factors for production.

    Raw materials are converted into semi-finished goods and finished goods with the help of labour.

    While manufacturing the goods, all the input goods are NOT output or yield.

    There are normal and abnormal losses.

     

    When the company cannot stop or control the loss of goods on a natural basis; it is called normal loss.

    Normal losses are weight loss, shrinkage, evaporation, rust etc.

    When the company can stop or control loss but could not control it, it is known as abnormal loss.

    Abnormal loss is due to carelessness, fatigue, rough handling, abnormal or bad working condition, lack of proper knowledge, low-quality raw materials, machine break down, accidents etc.

     

    We will study the following materials variances in this topic:

    Materials cost variance

    Materials price variance

    Materials usage variance

    Materials mix variance

    Materials yield variance

     

     

    Labour in Standard Costing

    Every manufacturing company and business organization needs human being resources.

    These human beings may be the resource of administrators and labour.

    Without labour, a manufacturing company cannot complete its production.

    It is saying, “Talented, calibre and skilled manpower is the other assets of the business organization.”

     

    There are three types of labour.

    They are unskilled labour, semi-skilled labour and skilled labour.

    Unskilled labour gets fewer wages but skilled labour gets the highest wages.

     

    The payment made to the labour in exchange for its service is called labour cost.

    It is a major part of the total cost of production.

    Labour cost is also commonly called wages.

    Labour cost or wages is one of the major elements of cost.

    Labour cost represents the expense incurred on both direct and indirect labour.

     

    Unproductive time is known as idle time.

    It may be due to normal or abnormal reasons.

    In idle time, workers have been paid without any production activity. 

    To identify the reasons for the idle time in the factory, an idle time card is maintained.

     

    We will study the following labour variances in this topic:

    Labour rate variance

    Labour efficiency variance

    Labour idle time variance

    Labour mix variance

    Labour yield variance

    Labour cost variance

     

     

    Materials Variance

    Materials variances are more popularly known as materials cost variance (MCV).

    The materials cost variance is the difference between the standard costs of materials used in manufacturing and actual output.

    The material used is also known as materials input.

     

    Materials variance = Standard input – Actual output

     

    This is the difference between the actual cost incurred for direct materials and the expected (standard) cost of those materials.

    It is useful for determining the ability of a business to incur materials costs close to the levels at which it had planned to incur them.

    However, the expected (or standard) cost of materials can be a negotiated figure or only based on a certain purchase volume, which renders this variance less usable.

     

    The variance can be further subdivided into the purchase price variance and the material yield variance; they are:

     Purchase price variance

    This is concerned solely with the price at which direct materials were acquired.

    (Actual price – Standard price) × Actual quantity

     

    Material yield variance

    This is concerned solely with the number of units of the materials used in the production process.

    (Actual unit usage – Standard unit usage) × Standard cost per unit

     

    Material Variance Related to Size

    A variance is considered to be material if it exceeds a certain percentage or dollar amount.

    This approach to material variance is commonly used by auditors, who (for example) may ask to see explanations of all variances exhibiting a change of at least $25,000 or 15% from the preceding year.

    A variation on the concept is to consider a transaction material if its presence or absence would alter the decisions of a user of a company’s financial statements.

     

    First of all, the following variances should be found out (Requirement for materials variance):

    SQ

    = Standard quantity

    Types of materials variance:

    RSQ

    = Revised standard quantity       

    Materials Cost Variance (MCV)

     SR or SP

    = Standard rate or piece per unit

    Materials Price Variance (MPV)

    AQ

    = Actual quantity  

    Materials Usage Variance (MUV)

    AR or AP

    = Actual rate or price per unit

    Materials Mix Variance (MMV)

    SY or SO

    = Standard yield or output

    Materials Yield Variance (MYV)

    AY or AO

    = Actual yield or output  

     

    AQSR

    = Actual quantity × standard rate

     

    SQR

    = Standard quantity × standard rate

     

    SP1

    = standard rate per unit of actual quantity used

     

     

    = AQSR ÷ AQ

     

    SP2

    = standard rate per unit of standard quantity used = SQR ÷ SQ

     

    SP3

    = standard rate per unit of standard output

     

     

    = SQR ÷ SY

     

     

     

     

    ######

    Click on the link for YouTube videos

    Accounting Equation

    http://tiny.cc/c89jkz

    Journal Entries in Nepali

    http://tiny.cc/uaakkz

    Journal Entries

    http://tiny.cc/8aakkz

    Journal Entry and Ledger

    http://tiny.cc/caakkz

    Ledger

    http://tiny.cc/haakkz

    Subsidiary Book

    http://tiny.cc/399jkz

    Cashbook

    http://tiny.cc/889jkz

    Trial Balance and Adjusted Trial Balance

    http://tiny.cc/c59jkz

    Bank Reconciliation Statement (BRS)

    http://tiny.cc/q59jkz

    Depreciation

    http://tiny.cc/ugakkz

     

     

    Click on the link for YouTube videos chapter wise 

     

    Financial Accounting and Analysis (All videos)

    http://tiny.cc/jlersz

    Accounting Process

    http://tiny.cc/mlersz

    Accounting for Long Lived Assets

    http://tiny.cc/plersz

    Analysis of Financial Statement

    http://tiny.cc/slersz

    ######

     

     

     

     

    (1) Material cost variance, MCV

    The difference between the actual cost of direct materials and the standard cost of direct materials is known as materials cost variance.

    This variance arises due to the difference between materials consumption/allowed or the difference between actual rates paid/determined.

     

     

    MCV

    = Standard cost of materials – Actual cost of materials

    Or

    = (Standard quantity × Standard rate) – (Actual quantity × Actual rate)

    Or

    = (SQ × SR) – (AQ × AR)

     

     

    Or

    = Materials price variance + Materials usage or quality variance

    Or

    = Materials price variance + Materials mix variance + Materials yield variance

     

     

    (2) Materials price variance, MPV

    The variance due to the difference between the standard rate and actual rate is referred to as materials price variance.

    It arises due to:

    Actual rate and planned rate,

    Purchasing of superior or inferior quality of materials than planned,

    Discount received on purchase,

    Increase in custom duty, transport etc

     

    MPV

    = Actual quantity × (Standard rate – Actual rate)

    Or

    = AQ × (SR – AR)

     

     

    (3) Materials usage variance (MUV) | Materials  quantity variance (MQV)

    The variance due to the difference between standard quantity and actual quantity consumed is known materials usage variance. These arise due to:

    Increase or decrease in scrap than expected.

    In-efficiency of workers.

    The difference in the quality of materials than planned.

    Low or high yield or output of production than expected.

    Change in materials mix and production methods.

     

    MUV

    = Standard rate × (Standard quantity – Actual quantity)

    Or

    = SR × (SQ – AO)

     

    If standard output and actual output differ, standard quantity should be revised

    Where: Revised standard quantity (RSQ) = (Standard quantity ÷ Standard output) × Actual output

     

    If there is a loss in question (standard or actual yield is less than input)

    Where: Revised standard yield (RSY) = (Standard quantity ÷ Standard output) × Actual yield

     

    Three (3) variances without mix and yield variance

    Step-1, to calculate the total cost

    Step-2, to find out           

    M1 = AQ × AR

    AQ = Actual quantity used

    M2  = AQ × SR

    AR = Actual rate per unit

    M3 = SQ × SR

    SQ = Standard quantity specified for actual output

     

    SR = Standard rate per unit

     

    Variances:

    by table

    by formula

    Materials Price variance

    = M1 – M2

    = AQ × (SR – AR)

    Materials Usage Variance

    = M2 – M3

    = SR × (SQ – AQ)

    Materials Cost Variance

    = M1 – M3

    = (SQ × SR) – (AQ × AR)

     

     

    Keep in Mind (KIM)

    ·    Standard quantity = Standard materials per unit × Actual output

    ·    If standard yield and actual yield is equal, a revised standard quantity is required:

     

    Revised standard quantity (RSQ) = SQ × Actual output or yield ÷ Standard output or yield

     

     

     

    Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country 

    PROBLEM: 1A

    Following data is available for materials X:

    Standard rate of materials per kg $25

    Standard quality of materials 10,000 kg

    Standard rate of standard mix   $250,000

     

    Actual quality of materials 11,500 kg

    Actual rate of materials per kg   $24

    Actual cost rate of actual mix $276,000

    Required: (three variances of materials) (a) Materials price variance; (b) Materials usage variance; (c) Materials cost variance

    [Answer: MPV = $11,500 F; MUV = $26,000 U; MVC = $26,000 U]

    SOLUTION:

    By table method:

    Given and working note:

    Materials

    Standard

    Actual

    Standard × Actual

     

    Qty/ No.

    Rate

    Qty × Rate

    Qty/ No.

    Rate

    Qty × Rate

    Std Rate × Actual Qty.

    X

    10,000

    25

    250,000

    11,500

    24

    276,000

    25 × 11,500 = 287,500

    Total

    SQ = 10,000

     

    SQR = 250,000

    AQ =11,500

     

    AQR =276,000

    AQSR = 287,500

     

    Again,

    M1       = AQ × AR

    = 11,500 × 24

    = 276,000

     

    M2         = AQ × SR

    = AQSR

    = 287,500

     

    M3       = SQ × SR

    = 10,000 × 25

    = 250,000

     

     

     

     

     

    Now,

     

     

     

    Materials Price Variance

    (MPV) = M1 – M2

    = 276,000 – 287,500

    = (11,500) F

    Materials Usage Variance

    (MUV) = M2 – M3

    = 287,500 – 250,000

    = 37,500 U

    Materials Cost Variance

    (MCV) = M1 – M3

    = 276,000 – 250,000

    = 26,000 U

     

    By formula method:

    Materials price variance (MPV)

    = Actual quantity × (Standard rate – Actual rate)

    = 11,500 kg ($25 – $24)

    = 11,500 × $1

    = $11,500 favourable

     

    Materials usage variance (MUV)

    = Standard rate × (Standard quantity – Actual quantity)

    = $25 (10,000 kg – 11,500 kg)

    = 25 × – 1,500

    = ($37,500) unfavourable

     

    Materials cost variance (MCV)

    = (Standard quantity × Standard rate) – (Actual quantity × Actual rate)

    = (10,000 kg × $25) – (11,500 kg × $24)

    = 250,000 – 276,000

    = ($26,000) unfavourable

     

     

    Keep in Mind (KIM)

    Formula method

    Table method

    Positive result or answer means favourable (F)

    Positive result or answer means unfavourable (U) or adverse (A)

    Negative result or answer means un-favourable (U)

    Negative result or answer means favourable (F)

    or adverse (A)

     

     

     

     

    Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country 

    PROBLEM: 1B

    BK Chemical Industries has the following data related to product X for the month of January:

    Opening stock

    175 kg

    Cost of materials purchase

    $13,50,000

    Closing stock

    200 kg

    Purchase rate

    $450 per kg

    Actual production

    2,400 kg

    Standard rate

    $400 per kg

    Standard materials required for 75 kg finished production in 100 kg raw materials 

    Required: (three variances of materials) (1) Materials price variance; (2) Materials usage variance; (3) Materials cost variance

    [Answer: MPV = $11,500 F; MUV = $26,000 U; MVC = $26,000 U]

    SOLUTION:

    Given and working note: 

    Materials purchase quantity     

    = $13,50,000 ÷ $450 per kg     

    = 2,000 kg

     

    Standard quantity            

    = Standard materials × Actual production

    = 100/75 × 2,400  

    = 3,200

     

    Actual quantity (AQ)        

    = Opening stock + Purchase – Closing stock

    = 175 + 3,000 – 200        

    = 2,975 kg

     

    By table method:

    Given and working note:

    Materials

    Standard

    Actual

    Standard × Actual

     

    Qty/ No.

    Rate

    Qty × Rate

    Qty/ No.

    Rate

    Qty × Rate

    Std Rate × Actual Qty.

    X

    3,200

    400

    12,80,000

    2,975

    450

    13,38,750

    400 × 2,975 = 11,90,000

    Total

    SQ = 3,200

     

    SQR = 12,80,000

    AQ = 2,975

     

    AQR = 13,38,750

    AQSR = 11,90,000

     

    Others

    Standard Yield/output (SY) = ?

    Actual yield/output (AY) = 2,400 kg

     

    Again,

    M1       = AQ × AR

    = 2,975 × 450

    = 13,38,750

     

    M2         = AQ × SR

    = AQSR

    = 11,90,000

     

    M3       = SQ × SR

    = 3,200 × 400

    = 12,80,000

     

     

     

     

     

    Now,

     

     

     

    Materials Price Variance             (MPV)

    = M1 – M2

    = 13,38,750 – 11,90,000

    = 148,750 U

    Materials Usage Variance (MUV)

    = M2 – M3

    = 11,90,000 – 12,80,000

    = (90,000) F

    Materials Cost Variance            (MCV)

    = M1 – M3

    = 13,38,750 – 12,80,000

    = 58,750 U

     

     

    By formula method:

    Materials price variance (MPV)

    = Actual quantity × (Standard rate – Actual rate)

    = 2,975 kg ($400 – $450)

    = 2,975 × –$50

    = ($148,750) unfavourable

     

    Materials usage variance (MUV)

    = Standard rate × (Standard quantity – Actual quantity)

    = $400 (3,200 kg – 2,975 kg)

    = 400 × 225

    = $90,000 favourable

     

    Materials cost variance (MCV)

    = (Standard quantity × Standard rate) – (Actual quantity × Actual rate)

    = (3,200 kg × $400) – (2,975 kg × $450)

    = $12,80,0000 – $13,38,750

    = ($58,750) unfavourable

     

     

    (4) Materials mix variance, MMV

    When a product needs more two or more than two raw materials, it is known as materials mix.

    Materials quantities are estimated according to output.

    There may be normal or abnormal loss of quantity to compare input and output of the quantity.

    The variance due to the difference between standard composition and actual composition is known as materials mix variance.

    It is related to materials input.

    There are two types of materials mix variance.

     

    Standard quantity and actual mix are equal but the standard ratio and actual mix ratio is different.

    MMV

    = Standard rate × (Standard quantity – Actual quantity)

    = SR × (SQ – AQ)

     

    Standard quantity and actual mix are as well as standard ratio and actual mix ratio is different.

    = (Total Qty of actual mix ÷ Total Qty of standard mix) × (Standard quantity × standard rate) – (SR × AQ)

    = Standard rate × (Revised standard quantity – Actual quantity)

    = SR × (RSQ – AQ)

     

    MMV            

    RSQ    = AQ÷SQ × Standard quantity of particular materials

     

     

    Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country 

    PROBLEM: 1C

    ABC Manufacturing Company (P) Ltd has the following data related to materials:

    Materials

    Standard

    Actual

     

    Kg (Q)

    Rate

    Amount

    Kg (Q)

    Rate

    Amount

    A

    10

    20

    200

    5

    30

    150

    B

    20

    30

    600

    10

    60

    600

    C

    20

    60

    1,200

    15

    50

    750

    There is not any loss in quality while manufacturing. Therefore actual yield is 50 units.

    Required: (a) Materials price variance; (b) Materials mix variance; (c) Materials usage variance; (d) Materials cost variance

     [Answer: MPV = $(200) U; MMV = $(100) U;

    MUV = $700 F; MCV = $500 F]

    SOLUTION:

    Given and working note:

     

    SQ

    SR

    AQ

    AR

     

    A

    10

    20

    5

    30

     

    B

    20

    30

    10

    60

     

    C

    20

    60

    15

    50

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    By formula method:

    Materials price variance (MPV)

    MPV

    = AQ (SR – AR)

     

     

    A

    = 5 (20 – 30)

    = 5 × – 10

    = (50) U

    B

    = 10 (30 – 60)

    = 10 × – 30

    = (300) U

    C

    = 15 (60 – 50)

    = 15 × 10

    = 150 F

     

     

     

     (200) U

     

     

    Materials mix variance (MMV)

    = (Total Qty of actual mix ÷ Total Qty of standard mix) × (Standard quantity × standard rate) – (SR × AQ)

    = (30÷50) × [(10×20) + (20×30) + (20×60)] – [(20×5) + (30×10) + (60×50)]

    = 0.6 × 2,000 – [1,300]

    = 1,200 – 1,300

    = ($100) U

     

     

    Alternative,

    MMV

    = SR × (RSQ – AQ)

     

     

    A

    = 20 (6 – 5)

    = 20 × 1

    = 20

    B

    = 30 (12 – 10)

    = 30 × 2

    = 60

    C

    = 60 (12 – 15)

    = 60 × – 3

    = (180)

     

     

    Total

    (100) U

     

     

    Given and working note:

    Revised standard quantity (RSQ)

    = AQ ÷ SQ × Standard quantity of particular materials

     

    A

    = 30÷50 × 10

    = 6

    B

    = 30÷50 × 20

    = 12

    C

    = 30÷50 × 20

    = 12

     

     

    Materials usage variance (MUV)

    MUV

    = SR × (SQ – AQ)

     

     

    A

    = 20 (10 – 5)

    = 20 × 5

    = 100 F

    B

    = 30 (20 – 10)

    = 30 × 10

    = 300 F

    C

    = 60 (20 – 15)

    = 60 × 5

    = 300 F

     

     

    Total

     700 F

     

     

    Materials cost variance (MCV)

    MCV

    = (SQ × SR) – (AQ × AR)

     

     

    A

    = (10 × 20) – (5 × 30)

    = 200 – 150

    = 50 F

    B

    = (20 × 30) – (10 × 60)

    = 600 – 600

    = Nil

    C

    = (20 × 60) – (15 × 50)

    = 1,200 – 750

    = 450 F

     

     

    Total

    500 F

     

     

    Keep in Mind (KIM)

    If standard output and actual output is not equal, a revised standard quantity is required.

    Assume standard yield and actual yield 1 if there is no value in the question.

    If there are differences between the standard quantity of materials and the actual quantity of materials, an answer of mix variance and yield variance is different in the table method and formula method.

     

     

    By table method:

    Given and working note:

    Materials

    Standard

    Actual

    Standard × Actual

    Qty/ No.

    Rate

    Qty × Rate

    Qty/ No.

    Rate

    Qty × Rate

    Std Rate × Actual Qty.

    A

    10

    20

    200

    5

    30

    150

    20 × 5 = 100

    B

    20

    30

    600

    10

    60

    600

    30 × 10 = 300

    C

    20

    60

    1,200

    15

    50

    750

    60 × 15 = 900

    Total

    SQ = 50

     

    SQR =2,000

    AQ = 30

     

    AQR = 1,500

    AQSR = 1,300

    Others

    Standard Yield/Output (SY) = 50 kg

    Actual Yield/Output (AY) = 50 Kg

    SP1        = standard rate per unit of actual quantity used                 =   AQSR ÷ AQ         = 1,300 ÷ 30             = 43.33

    SP2      = standard rate per unit of standard quantity used                      = SQR ÷ SQ               = 2,000 ÷ 50       = 40

     

    Again,

                M1

    = AQ × AR

    = AQR

    = 1,500

                M2

    = AQ × SP1

    = 30 × 43.33

    = 1,300

                M3

    = AQ × SP2

    = 30 × 40

    = 1,200

                M4

    = AY × SP2

    = 50 × 40

    = 2,000

     

    Now,

    Materials Price Variance (MPV)            = M1 – M2     = 1,500 – 1,300      = 200 U

    Materials Mix Variance     (MMV)          = M2 – M3     = 1,300 – 1,200      = 100 U

    Materials Usage Variance (MUV)          = M2 – M4     = 1,300 – 2,000      = (700) F

    Materials Cost Variance   (MCV)                        = M1 – M4     = 1,500 – 2,000      = (500) F

     

     

    (5) Materials Yield Variance (MYV) | Materials Output Variance (MOV)

    Here, materials yield means output of the materials.

    It is also known as materials sub-usage variance.

    The manufacturing company estimates its output at the time of the production.

    But, there may be differences between actual output and standard output.

    Variance or difference is due to normal or abnormal loss at the time of production.  

    There are two methods for materials yield variance:

     

    (1) When actual mix (quantity) and standard mix (quantity) are not vary/difference: (when a standard loss is not given)

    MYV

    = Standard cost per unit (Actual yield or output – Standard yield for actual input)

    Or

    = SC × (AY – SY) 

     

    Standard cost per unit (SC) = Total standard cost ÷ Net standard yield or SR3

     

    (2) When actual mix (quantity) and standard mix (quantity) are vary/difference: (when a standard loss is given)

    MYV

    = Standard cost per unit (Actual yield – Revised standard yield)

    Or

    = SC × (AY – RSY)

     

    Revised standard yield    = Actual input – (Actual input @ standard loss %)

     

     

     

    Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country 

    PROBLEM: 1D

    The following data related to materials are given by Om Manufacturing Company:

    Standard materials mix

    Actual materials mix

    Materials

    Units

    Rate

    Materials

    Units

    Rate

    M

    700

    100

    A

    400

    110

    N

    300

    50

    B

    200

    60

    Additional information:

    Standard materials have 15% loss while actual materials have 10% loss

    Required: (1) Materials price variance; (2) Materials mix variance; (3) Materials usage variance; (4) Materials cost variance;

    (5) Materials yield variance

    [Answer: MPV = $6,000 U; MMV = $1,000 U; MYV =  ($3,000) F;

    MUV =  ($4,000) F; MCV = $2,000 U]

    SOLUTION:

    (By table method)

    Given and working note:

    Materials

    Standard

    Actual

    Standard × Actual

    Qty/ No.

    Rate

    Qty × Rate

    Qty/ No.

    Rate

    Qty × Rate

    Std Rate × Actual Qty.

    M

    700

    100

    70,000

    400

    110

    44,000

    100 × 400 = 40,000

    N

    300

    50

    15,000

    200

    60

    12,000

    50 × 200 = 10,000

    Total

    SQ = 1,000

     

    SQR = 85,000

    AQ  = 600

     

    AQR = 66,000

    AQSR =  50,000

     

    Others

    Standard yield (SY) (1,000–1,000 @15%)     = 8580 kg

    Actual yield (AY) (600–600 @10%)                  = 540 Kg

     

    SP1 = standard price per unit of actual quantity used        = AQSR ÷ AQ           = 50,000 ÷ 600       = 83.33

    SP2 = standard price per unit of standard quantity used   = SQR ÷ SQ               = 85,000 ÷ 1,000   = 85

    SP3 = standard price per unit of standard output                = SQR ÷ SY                = 85,000 ÷ 850       = 100

     

    Again,

                M1       = AQ × AR                 = AQR                        = 56,000

                M2         = AQ × SP1                = 600 × 83.33         = 50,000

                M3       = AQ × SP2                = 600 × 85                = 51,000

                M4       = AY × SP3                 = 540 × 100             = 54,000

    Now,

    Materials Price Variance (MPV)             = M1 – M2     = 56,000 – 50,000                         = $6,000 U

    Materials Mix Variance (MMV)             = M2 – M3     = 50,000 – 51,000                         = $1,000 U

    Materials Yield Variance (MYV)             = M3 – M4     = 51,000 – 54,000                         = $(3,000) F

    Materials Usage Variance (MUV)          = M2 – M4     = 50,000 – 54,000                         = $(4,000) F

    Materials Cost Variance (MCV)              = M1 – M4     = 56,000 – 54,000                         = $2,000 U

     

    By formula method:

    Materials price variance (MPV)

    MPV

    = AQ (SR – AR)

     

     

    M

    = 400 (100 – 110)

    = 400 × – 10

    = (4,000) U

    N

    = 200 (50 – 60)

    = 200 × – 10

    = (2,000) U

     

     

    Total

     (6,000) U

     

    Materials mix variance (MMV)

    MMV

    = SR × (RSQ – AQ)

     

     

    M

    = 100 ×  (420 – 400)

    = 100 × 20

    = 2,000 F

    N

    = 50 ×  (180 – 200)

    = 50 × – 20

    = (1,000) U

     

     

    Total

    1,000 F

     

    Where:

    Revised standard quantity (RSQ)

    =  AQ ÷ SQ × Standard quantity of particular materials

     

    M

    = 600 ÷ 1,000 × 700

    = 420

    N

    = 200 ÷ 1,000 × 300

    = 180

     

     

    Materials yield variance (MYV)

    = SC × (AY – RSY) 

    = 100 (540 – 510)

    = 100 × 30

    = 3,000 F

     

    Where:

    SC = Total standard cost ÷ Standard output or SR

    = $85,000 ÷ 850 kg

    = 100

     

    Revised standard yield    

    = Actual input – (Actual input @ standard loss %)

    = 600 – 600@15%

    = 510

     

    Materials usage variance (MUV)

    MUV

    = SR × (RSY – AQ)

     

     

    M

    = 100 × (444.71 – 400)

    = 100 × 44.71

    = 4,471 F

    N

    = 50 v (190.59 – 200)

    = 50 × – 9.41

    = (471) U

     

     

    Total

    = 4,000 F

     

    Where:

    Revised standard yield (RSY)

    = (Standard quantity ÷ Standard yield) × Actual yield

     

    M

    = 700 ÷ 850 × 540

    = 444.71

    N

    = 300 ÷ 850 × 540

    = 190.59

               

     

    Materials cost variance (MCV)

    MCV

    = (SQ × SR) – (AQ × AR)

     

     

    M

    = (444.71 × 100) – (400 × 110)

    = 44,471 – 44,000

    = 471 F

    N

    = (190.59 × 50) – (200 × 60)

    = 9,529 – 12,000

    = (2,471) U

     

     

    Total

    (2,000) U

     

     

    Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country 

    PROBLEM: 1E

    The following data related to materials are given by Pedilight Chemical Ltd:

    Standard materials mix

    Actual materials mix

    Materials

    Units/kg

    Rate

    Materials

    Units/kg

    Rate

    A

    80

    300

    A

    83

    250

    B

    120

    400

    B

    119

    425

    Additional information:

    Standard materials have 15% loss while actual output is 170 kg

    Required: (1) Materials price variance; (2) Materials mix variance; (3) Materials yield variance; (4) Materials usage variance;

    (5) Materials cost variance; (6) Verify the result (MCV, MUV)

    [Answer: MPV = ($1,175) F; MMV = ($220) F; MYV = ($3,828) F;

     MUV = ($4,048) F; MCV = ($5,223) F]

    SOLUTION:

    By table method:

    Given and working note:

    Materials

    Standard

    Actual

    Standard × Actual

    Qty/ No.

    Rate

    Qty × Rate

    Qty/ No.

    Rate

    Qty × Rate

    Std Rate × Actual Qty.

    A

    80

    300

    24,000

    83

    250

    20,750

    300 × 83 = 24,900

    B

    120

    400

    48,000

    119

    425

    50,575

    400 × 119 = 47,600

    Total

    SQ = 200

     

    SQR = 72,000

    AQ  = 202

     

    AQR = 71,325

    AQSR =  72,500

     

    Others

    Standard yield (SY) (200 – 200@15%)                       = 170 Kg

    Actual yield (AY) (given)                                      = 170 Kg

     

    SP1 = standard price per unit of actual quantity used

    = AQSR ÷ AQ

    = 72,500 ÷ 202

    = 358.91

    SP2 = standard price per unit of standard quantity used

    = SQR ÷ SQ

    = 72,000 ÷ 200

    = 360.00

    SP3 = standard price per unit of standard output

    = SQR ÷ SY

    = 72,000 ÷ 170

    = 423.53

     

    Again,

    M1

    = AQ × AR

    = AQR

    = 71,325

    M2

    = AQ × SP1

    = 202 × 358.91

    = 72,500

    M3

    = AQ × SP2

    = 202 × 360.00

    = 72,720

    M4

    = AY × SP3

    = 170 × 423.53

    = 72,000

     

    Now,

    Materials Price Variance (MPV)             = M1 – M2

    = 71,325 – 72,500

    = ($1,175) F

    Materials Mix Variance (MMV)             = M2 – M3

    = 72,500 – 72,720

    = ($220) F

    Materials Yield Variance (MYV)             = M3 – M4

    = 72,720 – 72,000

    = $720 U

    Materials Usage Variance (MUV)          = M2 – M4

    = 72,500 – 72,000

    = $500 U

    Materials Cost Variance (MCV)              = M1 – M4

    = 71,325 – 72,000

    = ($675) F

     

     

     

     

    Standard yield (SY) (200 – 200@15%)                       = 170 Kg

    Actual yield (AY) (given)                                      = 170 Kg

     

    SP1 = standard price per unit of actual quantity used

    = AQSR ÷ AQ

    = 72,500 ÷ 202

    = 358.91

    SP2 = standard price per unit of standard quantity used

    = SQR ÷ SQ

    = 72,000 ÷ 200

    = 360.00

    SP3 = standard price per unit of standard output

    = SQR ÷ SY

    = 72,000 ÷ 170

    = 423.53

     

    Again,

    M1

    = AQ × AR

    = AQR

    = 71,325

    M2

    = AQ × SP1

    = 202 × 358.91

    = 72,500

    M3

    = AQ × SP2

    = 202 × 360.00

    = 72,720

    M4

    = AY × SP3

    = 170 × 423.53

    = 72,000

     

    Now,

    Materials Price Variance (MPV)             = M1 – M2

    = 71,325 – 72,500

    = ($1,175) F

    Materials Mix Variance (MMV)             = M2 – M3

    = 72,500 – 72,720

    = ($220) F

    Materials Yield Variance (MYV)             = M3 – M4

    = 72,720 – 72,000

    = $720 U

    Materials Usage Variance (MUV)          = M2 – M4

    = 72,500 – 72,000

    = $500 U

    Materials Cost Variance (MCV)              = M1 – M4

    = 71,325 – 72,000

    = ($675) F

     

    Verification:

    Materials cost variance

    = Materials price variance + Materials usage variance

    (675)

    = (1,175) + 500

    (675)

    = (675) proved

     

     

    Or       MCV

    = MPV + MMV + MYV

    (675)

    = (1,175) + (220) + 720

    (675)

    = (675) proved

     

     

    Materials usage variance

    = Materials mix variance + Materials yield variance

    500

    = (220) + 720

    500

    = 500 proved

     

     

    By formula method:

    Materials price variance (MPV)

    MPV

    = AQ (SR – AR)

     

     

    M

    = 83 (300 – 250)

    = 83 × 50

    = 4150 F

    N

    = 119 (400 – 425)

    = 119 × – 25

    = (2,975) U

     

     

    Total

    =  1,175 F

     

     

    Materials mix variance (MMV)

    MMV

    = SR × (RSQ – AQ)

     

     

    M

    = 300 × (80.8 – 83)

    = 300 × –2.2

    = (660) U

    N

    = 400 ×  (121.2 – 119)

    = 400 × 2.2

    = 880

     

     

    Total

    = 220 F

     

    Where:

    Revised standard quantity (RSQ)         

    = (AQ ÷ SQ) × Standard quantity of particular materials

    M = 202 ÷ 200 × 80           = 80.8

    N = 202 ÷ 200 × 120         = 121.2

     

    Materials yield variance (MYV)

    = SC × (AY – RSY) 

    = 423.5 × (170 – 171.7)

    = 423.5 × –1.7

    = (720) U 

     

    Where:

    SC = (Total standard cost ÷ Standard output) or SR3                

    = $72,000 ÷ 170 kg

    = 423.5

     

    Revised standard yield    

    = Actual input – (Actual input @ standard loss %)

    = 202 – 202@15%           

    = 171.7

     

     

    Materials usage variance (MUV)

    MUV

    = SR × (SQ – AQ)

     

     

    M

    = 300 × (80 – 83)

    = 300 × –3

    = (900) U

    N

    = 400 × (120 – 119)

    = 400 × 1

    = 400 F

     

     

    Total

    = (500) U 

     

     

    Materials cost variance (MCV)

    MCV

    = (SQ × SR) – (AQ × AR)

     

     

    M

    = (80 × 300) – (83 × 250)

    = 24,000 – 20,750

    = 3,250 F

    N

    = (120 × 400) – (119 × 425)

    = 48,000 – 50,575

    = (2,575) U

     

     

    Total

    = 675 F  

     

    Keep in Mind (KIM)

    Material cost variance, materials price variance, materials usage variance, materials mix variance are the part of the input.

    Materials yield variance is the part of the output.

    Here, ‘of’ means multiply

    Materials sub-usage variance means materials yield or output variance.

    If standard yield and actual yield in not equal, revised standard time (RST) is applied in place of standard time.

    In materials variances SP1, SP2 and SP3

     

     

    Click on the photo for FREE eBooks

     

     

    TU Questions and Solutions

    Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country 

    TU: 2060/S              Modified

    Direct materials consumption details and standards have been presented below:

    Standard

    Actual

    Materials

    No.

    Rate ($)

    Cost ($)

    Materials

    No.

    Rate ($)

    Cost ($)

    A

    30

    5

    150

    A

    25

    6.00

    150

    B

    30

    3

    90

    B

    35

    2.80

    98

    C

    40

    2

    80

    C

    40

    2.10

    84

     

         100

     

    320

     

    100

     

    332

    Less: Process loss

    20

     

     

    Less: Process loss

    12

     

     

    80

     

     

     

    88

     

     

    Required: (direct): (a) Materials yield variance; (b) Materials mix variance; (c) May usage variance; (d) Materials price variance;

    (e) Materials cost variance

     [Answer: MPV = 22 U; MMV = (10) F; MYV = (32) F; MUV = (42) F; MCV = (20) F]

    SP1 = 3.1; SP2 = 3.2; SP3 = 4

    SOLUTION 

    Given and working note: 

    Materials

    Standard

    Actual

    Standard × Actual

    SQ

    SR

    SQ × SR

    AQ

    AR

    AQ × AR

    Std rate × Actual No.

    A

    30

    5

    150

    25

    6.00

    150

    5 × 25 = 125

    B

    30

    3

    90

    35

    2.80

    98

    3 × 35 = 105

    C

    40

    2

    80

    40

    2.10

    84

    2 × 40 =   80

    Total

    SQ = 100

     

    SQR = 320

    AQ  = 100

     

    AQR = 332

    AQSR = 310

     

    Others

    Standard yield (SY)            80 units

    Actual yield (AY)                 88 units

    SP1 = standard price per unit of actual quantity used

    = AQSR ÷ AQ

    = 310 ÷ 100

    = 3.1

    SP2 = standard price per unit of standard quantity used

    =SQR ÷ SQ

    = 320 ÷ 100

    = 3.2

    SP3 = standard price per unit of standard output

    = SQR ÷ SY

    = 320 ÷ 80

    = 4.0

     

    Again            

    M1

    = AQ × AP

    = AQR

    = 332

    M2

    = AQ × SP1

    = 100 × 3.1

    = 310

    M3

    = AQ × SP2

    = 100 × 3.2

    = 320

    M4

    = AY × SP3

    = 88 × 4

    = 352

     

    Now, 

    Materials price variance             (MPV)

    = M1 – M2

    = 332 – 310

    = 22 U

    Materials mix variance             (MMV)

    = M2 – M3

    = 310 – 320

    = (10) F

    Materials yield variance   (MYV)

    = M3 – M4

    = 320 – 352

    = (32) F

    Materials usage variance (MUV)

    = M2 – M4

    = 310 – 352

    = (42) F

    Materials cost variance            (MCV)

    = M1 – M4

    = 332 – 352

    = (20) F

                   

     

     

     

    Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country 

    TU: 2062 Modified

    A Manufacturing Company has adopted a standard costing system in its production cost control system. The data relating to certain batches of output have been given below:

    Standard:

    Material A 30%@ $4 per kg

    Material B 20%@ $6 per kg

    Material C 50%@ $2 per kg

    Standard output 80 kg of the finished product

     

    Actual production realized 800 kg of finished product. Actual material used in production:

    Actual:

    Material A 330 kg @ $3.80

    Material B 180 kg @ $6.50

    Material C 590 kg @ $1.80

    Required: (direct): (a) Materials yield variance; (b) Materials mix variance; (c) May usage variance; (d) Materials price variance;

    (e) Materials cost variance

     [Answer: MPV = (94) F; MMV = (160) F; MYV = 340 U;

    MUV = 180 U; MCV = 86 U] *SP1 = 3.255; SP2 = 3.4; SP3 = 4.25

     

    SOLUTION 

    Given and working note: 

    Materials

    Standard

    Actual

    Standard × Actual

    SQ

    SR

    SQ × SR

    AQ

    AR

    AQ × AR

    Std rate × Actual No.

    A

    30

    4

    120

    330

    3.80

    1,254

    4 × 330 = 1,320

    B

    20

    6

    120

    180

    6.50

    1,170

    6 × 180 = 1,080

    C

    50

    2

    100

    590

    1.80

    1,062

    2 × 590 =  1,180

    Total

    SQ = 100

     

    SQR= 340

    AQ=1,100

     

    AQR =3,486

    AQSR = 3,580

     

    Others

    Standard yield (SY)             80 units

    Actual yield (AY)                 800 units

    SP1

    = standard price per unit of actual quantity used

    = AQSR ÷ AQ

    = 3,580 ÷ 1,100

    = 3.255

    SP2

    = standard price per unit of standard quantity used

    = SQR ÷ SQ

    =  340 ÷ 100

    = 3.4

    SP3

    = standard price per unit of standard output

    = SQR ÷ SY

    =   340 ÷ 80

    = 4.25

               

    Again

                M1

    = AQ × AP

    = AQR

    = 3,486

                M2

    = AQ × SP1

    = 1,100 × 3.255

    = 3,580

                M3

    = AQ × SP2

    = 1,100 × 3.4

    = 3,740

                M4

    = AY × SP3

    = 800 × 4.25

    = 3,400

     

    Now, 

    Materials price variance             (MPV)

    = M1 – M2

    = 3,486 – 3,580

    = (94) F

    Materials mix variance             (MMV)

    = M2 – M3

    = 3,580 – 3,740

    = (160) F

    Materials yield variance             (MYV)

    = M3 – M4

    = 3,740 – 3,400

    = 340 U

    Materials usage variance (MUV)

    = M2 – M4

    = 3,580 – 3,400

    = 180 U

    Materials cost variance            (MCV)

    = M1 – M4

    = 3,486 – 3,400

    = 86 U

                 

     

     

     

    Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country 

    TU: 2066       Modified

    The standard materials cost to produce 138 units of a product is:

    100 units of materials X @ $10

    50 units of materials Y @ $8

    During the period, 144 units of product were produced from the usage of:

    80 units of materials X @ $11

    70 units of materials Y @ $8

    Required: (a) Materials price variance; (b) Materials mix variance; (c) Materials yield variance; (d) Materials usage variance

    [Answer: MPV = $80 U; MMV = ($40) F; MYV = ($60) F; MUV = ($100) F]

    *SP1 = 9.067; SP2 = 9.333; SP3 = 10.14

    SOLUTION

    Given and working note: 

    Materials

    Standard

    Actual

    Standard × Actual

     

    Qty/ No.

    Rate

    Qty × Rate

    Qty/ No.

    Rate

    Qty × Rate

    Std. rate × Actual No.

    X

    100

    10

    1,000

    80

    11

    880

    10 × 80 = 800

    Y

    50

    8

    400

    70

    8

    560

    8 × 70 = 560

    Total

    SQ = 150

     

    SQR = 1,400

    AQ  = 150

     

    AQR = 1,440

    AQSR = 1,360

    Others

    Standard yield (SY)            138 units

    Actual yield (AY)                 144 units

     

    SP1

    = standard price per unit of actual quantity used

    = ASQR ÷ AQ = 1,360 ÷ 150

    = 9.067

    SP2

    = standard price per unit of standard quantity used

    = SQR ÷ SQ =  1,400 ÷ 1580

    = 9.333

    SP3

    = standard price per unit of standard output

    = SQR ÷ SY    =   1,400 ÷ 138

    = 10.14

     

    Again,           

    M1

    = AQ × AP

    = AQR

    = 1,440

    M2

    = AQ × SP1

    = 150 × 9.067

    = 1,360

    M3

    = AQ × SP2

    = 150 × 9.333

    = 1,400

    M4

    = AY × SP3

    = 144 × 10.14

    = 1,460

     

    Now, 

    Materials price variance             (MPV)

    = M1 – M2

    = 1,440 – 1,360

    = 80 U

    Materials mix variance             (MMV)

    = M2 – M3

    = 1,360 – 1,400

    = (40) F

    Materials yield variance             (MYV)

    = M3 – M4

    = 1,400 – 1,460

    = (60) F

    Materials usage variance (MUV)

    = M2 – M4

    = 1,360 – 1,460

    = (100) F

                     

     

     

     

    Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country 

    TU: 2067       Modified

    A Manufacturing Company has adopted a standard costing system in its production cost control system. The following details of material standard and actual consumption have been provided:

    Materials

    Standard

    Actual

     

    Qty in units

    Price/unit

    Qty in units

    Price/unit

    A

    1

    $5

    200

    $5.50

    B

    3

    $4

    380

    $4.00

    C

    6

    $3

    720

    $3.00

     

    Standard loss 10%

     

    Actual output 1,170 units

    Required: (a) Materials price variance; (b) Materials mix variance

    (c) Materials yield variance; (d) Materials usage variance; (e) Materials cost variance

    [Answer: MPV = 100 U; MMV = 130 U; MYV = Nil; MUV = 130 U; MCV = 230 U]

    SP1 = 3.6; SP2 = 3.5; SP3 = 3.89

    SOLUTION

    Given and working note: 

    Materials

    Standard

    Actual

    Standard × Actual

     

    SQ

    SR

    SQ × SR

    AQ

    AR

    AQ × AR

    Std rate × Actual No.

    A

    1

    5

    5

    200

    5.5

    1,100

    5 × 200 = 1,000

    B

    3

    4

    12

    380

    4.0

    1,520

    4 × 380 = 1,520

    C

    6

    3

    18

    720

    3.0

    2,160

     3 × 720 = 2,160

    Total

    SQ = 10

     

    SQR = 35

    AQ  = 1,300

     

    AQR = 4,780

    AQSR = 4,680

     

    Others

    Standard yield (SY 10 – 10@10%)       = 9 kg

    Actual yield (AY)                                         = 1,170 kg

     

    SP1

    = standard price per unit of actual quantity used

    = AQSR ÷ AQ

    = 4,680 ÷ 1,300

    = 3.6

    SP2

    = standard price per unit of standard quantity used

    = SQR ÷ SQ

    = 35 ÷ 10

    = 3.5

    SP3

    = standard price per unit of standard output

    = SQR ÷ SY

    = 35 ÷ 9

    = 3.89 or 35/9

     

    Again

    M1

    = AQ × AR

    = AQR

    = 4,780

    M2

    = AQ × SP1

    = 1,300 × 3.6

    = 4,680

    M3

    = AQ × SP2

    = 1,300 × 3.5

    = 4,550

    M4

    = AY × SP3

    = 1,170 × 35/9

    = 4,550

     

    Now, 

    Materials price variance   (MPV)

    = M1 – M2

    = 4,780 – 4,680

    = 100 U

    Materials mix variance             (MMV)

    = M2 – M3

    = 4,680 – 4,550

    = 130 U

    Materials yield variance   (MYV)

    = M3 – M4

    = 4,550 – 4,550

    = Nil

    Materials usage variance (MUV)

    = M2 – M4

    = 4,680 – 4,550

    = 130 U

    Materials cost variance    (MCV)

    = M1 – M4

    = 4,780 – 4,550

    = 230 U

                         

     

     

    #####

    Problems  and  Answers  of   Standard  Costing for Materials

     

    Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country 

    PROBLEM: 1A

    The following data related to materials are given:

    Standard materials mix

    Actual materials mix

    Materials

    Units

    Rate

    Amount

    Materials

    Units

    Rate

    Amount

    A

    600

    15

    9,000

    A

    500

    24

    12,000

    B

    200

    35

    7,000

    B

    100

    60

    6,000

    There is not any loss during production.

    Required: (a) Materials price variance; (b) Materials mix variance; (c) Materials usage variance; (d) Materials cost variance

    [Answer: MPV = $7,000 U; MMV = $1,000 F; MUV = $5,000 F;

    MCV = $2,000 U* SP1 = 18.33; SP2 = 20

     

    Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country 

    PROBLEM: 1B  

    The following data related to materials are given:

    Standard materials mix

    Actual materials mix

    Materials

    Kg

    Rate

    Materials

    Kg

    Rate

    M

    200

    20

    M

    100

    35

    N

    400

    25

    N

    200

    20

    O

    400

    30

    O

    500

    25

    Standard and actual outputs were 1,000 units. Standard loss is 10% and actual output is 750 units.

    Required: (a) Materials price variance; (b) Materials mix variance; (c) Materials yield variance; (d) Materials usage variance;

    (e) Materials cost variance

    [Answer: MPV = $2,000 F; MMV = $1,200 U;

    MYV = $867 F; MUV = $333 U;

    MCV = $1,667 F *SP1 = 27.50; SP2 = 26; SP3 = 28.889

     

    Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country 

    PROBLEM: 1C 

    The standards cost for a product of the company shows the standard of the following material:

    Standard

    Actual

    Materials

    Quantity

    price per kg

    Materials

    Quantity

    price per kg

    A

    4 kg

    $5

    A

    150 kg

    $4

    B

    1 kg

    $10

    B

    40 kg

    $10

    C

    5 kg

    $20

    C

    210 kg

    $25

    The standard loss is 10% Actual output of the finished product is 380 kg.

    Required: (1) (a) Material mixed variance; (b) Material yield variance; (c) Material price variance

    (2) Write down any four advantages of standard costing

    [Answer: MPV = $900 U; MMV = $150 U; MYV = ($287) F]

    *SP1 = 13.375; SP2 = 13; SP3 = 14.44

     

    Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country 

    PROBLEM: 1D

    The following details material standard and consumption have been provided

    Materials

    Standard

    Actual

    Quantity

    Rate

    Cost

    Quantity

    Rate

    Cost

    A

    2

    4

    8

    190

    4.00

    760

    B

    3

    3

    9

    290

    3.00

    899

    C

    5

    2

    10

    510

    1.80

    918

     

    10

     

    $27

    990

     

    $2,577

    Standard output 8 units and actual output 800 units

    Required: (a) Material yield variance; (b) Materials mix variance; (c) Materials use variance; (d) Materials price variances

    [Answer: MPV = ($73) F; MMV = ($23) F; MYV = ($27) F; MUV = ($50) F]

    SP1 = 2.677; SP2 = 2.7; SP3 = 3.375

     

    EP Online Study

    Thank you for investing your time.

    Please comment on the article and share this post on your social media platform.

     

    Jay Google, Jay YouTube, Jay Social Media

    जय गूगल. जय युट्युब, जय सोशल मीडिया

     

     

    Comments
    • Facebook
    • Email

    Comment box closed

    You might also like

    Income Statement under NFRS | Balance Sheet under NFRS | P&S 1

    Balance Sheet under NFRS | Statement of Financial Position under NFRS | Solution

    Income Statement under NFRS | Profit or Loss Statement under NFRS | SOLUTION

    Income Statement under NFRS | Balance Sheet under NFRS | EXPLANATION

    Financial Statement under NFRS| Classification of Accounting Standards

    Swar | Vyanjak | A Aa I Ee | Ka Kha Ga Gha | Ka Kaa Ki Kee | Barahkhadi | Kra Khra Gra

    ABCD | British Phonetic ABCD | American Phonetic ABCD | ABCD in Devanagari

    The Half-closed Eyes of the Buddha and the Slowly Sinking Sun | All Solution | NEB English Class 12 | Short Story Q&A







    Follow us on
  • Pages

    • Home
    • About us
    • Advertise
    • Contact
    • Conversion
    • Date Converter
    • Dictionary
    • Draft Posts
    • EMI Calculator
    • Forex Exchange
    • Forum
    • Forum
    • Gold & Silver
    • My Posts
    • Our Team
    • Pending Posts
    • Preeti to Unicode
    • Privacy Policy
    • School Level Books
    • Term & Condition
    • Unicode to Preeti
    • WP File download search

    News

    • Economic News
    • Political News
    • Social News
    • Sports News
    • Viral News

    Books

    • SCHOOL LEVEL BOOKS
    • 10+2 or INTERMEDIATE BOOKS
    • GRADUATION LEVEL BOOKS

    Dictionary

    • Accounting Dictionary
    • English Hindi Dictionary
    • Hindi English Dictionary

    Conversion

    • EMI Calculator
    • Date Converter
    • Forex Exchange
    • Preeti to Unicode
    • Unicode to Preeti
    © 2020 - EP Online Study Designed by: GOJI Solution