The post Standard Costing | Material Variance | Labour Variance | BQ | DQ | AQ appeared first on EP Online Study.
]]>
Standard costing is pre-determined cost.
It is determined in advance of production like cost of materials, wages or labour, overheads etc.
It is a management accounting tools for management control.
It is applied to compare the actual cost with variance.
It is used for following process:
Establishment of standard cost
To find out actual cost
To compare and measurement of variance
Analysis of variances
Reporting to related center for taking action
In a manufacturing company, materials and labour are the most important factors for production.
Raw materials are converted into semi-finished goods and finished goods with the help of labour.
While manufacturing the goods, all the input goods are NOT output or yield.
There are normal and abnormal losses.
When the company cannot stop or control the loss of goods on a natural basis; it is called normal loss.
Normal losses are weight loss, shrinkage, evaporation, rust etc.
When the company can stop or control loss but could not control, it is known as abnormal loss.
Abnormal loss is due to carelessness, fatigue, rough handling, abnormal or bad working condition, lack of proper knowledge, low-quality raw materials, machine break down, accidents etc.
We will study the following materials variances in this topic:
Materials cost variance
Materials price variance
Materials usage variance
Materials mix variance
Materials yield variance
Click on the photo for FREE eBooks
Every manufacturing company and business organization needs human being resources.
These human beings may be the resource of administrators and labour.
Without labour, a manufacturing company cannot complete its production.
It is saying, “Talented, calibre and skilled manpower is the other assets of the business organization.”
There are three types of labour.
They are unskilled labour, semi-skilled labour and skilled labour.
Unskilled labour gets fewer wages but skilled labour gets the highest wages.
The payment made to the labour in exchange for its service is called labour cost.
It is a major part of the total cost of production.
Labour cost is also commonly called wages.
Labour cost or wages is one of the major elements of cost.
Labour cost represents the expense incurred on both direct and indirect labour.
Unproductive time is known as idle time.
It may be due to normal or abnormal reasons.
In idle time, workers have been paid without any production activity.
To identify the reasons for the idle time in the factory, an idle time card is maintained.
We will study the following labour variances in this topic:
Labour rate variance
Labour efficiency variance
Labour idle time variance
Labour mix variance
Labour yield variance
Labour cost variance
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
BQ: 1
Following data is available for materials X:
Standard rate of materials per kg |
$40 |
Actual materials consumed |
2,200 kg |
Standard quality of materials |
2,000 kg |
Actual rate of materials per kg |
$38 |
Standard rate of standard mix |
$80,000 |
Actual rate of actual mix |
$83,600 |
Required: (three variances of materials)
(a) Materials price variance; (b) Materials usage variance; (c) Materials cost variance
[Answer: MPV = $4,400 F; MUV = $8,000 U; MVC = $3,600 U]
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
BQ: 2
The following data related to materials are given:
Standard materials mix |
Actual materials mix |
||||
Materials |
kg |
Rate per kg |
Materials |
Units |
Rate per kg |
X |
500 |
50 |
X |
600 |
45 |
Required: (a) Materials price variance; (b) Materials usage variance; (c) Materials cost variance
[Answer: MPV = $3,000 F; MUV = $5,000 U; MCV = $2,000 U]
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
BQ: 3
The following extracted data are given:
|
Standard |
Actual |
||||
Labour |
No./mix |
Rate ($) |
Cost |
No./mix |
Rate($) |
Cost |
Trainee |
1,000 |
25 |
25,000 |
1,100 |
22.50 |
24,750 |
Required: (a) Labour rate variance; (b) Labour efficiency variance; (c) Labour cost variance
[Answer: LRV = $2,750 F; LEV = $2,500 U; LCV = $250 F]
######
Click on the link for YouTube videos |
|
Accounting Equation |
|
Journal Entries in Nepali |
|
Journal Entries |
|
Journal Entry and Ledger |
|
Ledger |
|
Subsidiary Book |
|
Cashbook |
|
Trial Balance and Adjusted Trial Balance |
|
Bank Reconciliation Statement (BRS) |
|
Depreciation |
|
|
|
Click on the link for YouTube videos chapter wise |
|
Financial Accounting and Analysis (All videos) |
|
Accounting Process |
|
Accounting for Long Lived Assets |
|
Analysis of Financial Statement |
######
Materials Variances
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
DQ: 1
The following data related to materials are given:
Standard materials mix |
Actual materials mix |
||||||
Materials |
Units |
Rate |
Amount |
Materials |
Units |
Rate |
Amount |
A |
600 |
15 |
9,000 |
A |
500 |
24 |
12,000 |
B |
200 |
35 |
7,000 |
B |
100 |
60 |
6,000 |
There is not any loss during production.
Required: (a) Materials price variance; (b) Materials mix variance; (c) Materials usage variance; (d) Materials cost variance
[Answer: MPV = $7,000 U; MMV = $1,000 F; MUV = $5,000 F;
MCV = $2,000 U* SP1 = 18.33; SP2 = 20
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
DQ: 2
The following data related to materials are given:
Standard materials mix |
Actual materials mix |
||||
Materials |
Kg |
Rate |
Materials |
Kg |
Rate |
M |
200 |
20 |
M |
100 |
35 |
N |
400 |
25 |
N |
200 |
20 |
O |
400 |
30 |
O |
500 |
25 |
Standard and actual outputs were 1,000 units. Standard loss is 10% and actual output is 750 units.
Required: (a) Materials price variance; (b) Materials mix variance; (c) Materials yield variance; (d) Materials usage variance;
(e) Materials cost variance
[Answer: MPV = $2,000 F; MMV = $1,200 U;
MYV = $867 F; MUV = $333 U;
MCV = $1,667 F *SP1 = 27.50; SP2 = 26; SP3 = 28.889
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
DQ: 3
The standards cost for a product of the company shows the following materials standard:
Standard |
Actual |
||||
Materials |
Quantity |
price per kg |
Materials |
Quantity |
price per kg |
A |
4 kg |
$5 |
A |
150 kg |
$4 |
B |
1 kg |
$10 |
B |
40 kg |
$10 |
C |
5 kg |
$20 |
C |
210 kg |
$25 |
The standard loss is 10% Actual output of the finished product is 380 kg.
Required: (1) (a) Material mixed variance; (b) Material yield variance; (c) Material price variance
(2) Write down any four advantages of standard costing
[Answer: MPV = $900 U; MMV = $150 U; MYV = ($287) F]
*SP1 = 13.375; SP2 = 13; SP3 = 14.44
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
DQ: 4
The following details material standard and consumption have been provided
Materials |
Standard |
Actual |
||||
Quantity |
Rate |
Cost |
Quantity |
Rate |
Cost |
|
A |
2 |
4 |
8 |
190 |
4.00 |
760 |
B |
3 |
3 |
9 |
290 |
3.00 |
899 |
C |
5 |
2 |
10 |
510 |
1.80 |
918 |
|
10 |
|
$27 |
990 |
|
$2,577 |
Standard output 8 units and actual output 800 units
Required: (a) Material yield variance; (b) Materials mix variance; (c) Materials use variance; (d) Materials price variances
[Answer: MPV = ($73) F; MMV = ($23) F; MYV = ($27) F; MUV = ($50) F]
SP1 = 2.677; SP2 = 2.7; SP3 = 3.375
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
DQ: 5
The details regarding materials are:
Materials |
Standard |
Material consumed |
||||
|
Quantity in units |
Price |
Cost |
Quantity in units |
Price |
Cost |
A |
30 |
$3 |
$90 |
280 |
$2.75 |
$770 |
B |
30 |
$2 |
$60 |
265 |
$2.00 |
$530 |
C |
40 |
$1 |
$40 |
375 |
$1.20 |
$450 |
|
100 |
|
$190 |
920 |
|
$1,750 |
Standard loss 20% and Actual output 720 units
Required: (a) Material yield variance; (b) Materials mix variance; (c) Materials usage variance; (d) Materials price variances
[Answer: MPV = $5 U; MMV = ($3) F; MYV = $38 U; MUV = $35 U]
SP1 = 1.897; SP2 = 1.9; SP3 = 2.375
Labour Variances
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
DQ: 6
The following extracted information is available:
Labour |
Standard |
Actual |
||
No. of workers |
Wage rate per hour |
No. of workers |
Wage rate per hour |
|
Semi -skilled |
200 |
$37.50 |
220 |
$36.00 |
Unskilled |
100 |
$22.50 |
80 |
$24.00 |
Standard time fixed for work 50 hours. Work actually completed in also 50 hours.
Required: (Direct) (a) Labour rate variance; (b) Labour mix variance; (c) Labour efficiency variance; (d) Labour cost variances
[Answer: LRV = $10,500 F; LMV = $15,000 U; LEV = $15,000 U;
LCV = $4,500 U] *SR1 = 10,050; SR2 = 9,750;
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
DQ: 7
ABC Company gives you following standard and actual data:
Standard |
Actual |
||||||
Workers |
No. |
Rate per hour |
Hours worked |
Workers |
No. |
Rate per hour |
Hours Worked |
Grade A |
50 |
$50 |
100 |
Grade A |
30 |
$75 |
120 |
Grade B |
100 |
$25 |
100 |
Grade B |
120 |
$20 |
120 |
Required: (a) Labour mix variance; (b) Labour efficiency variance; (c) Labour rate variance; (d) Labour yield variance
[Answer: LRV = $18,000 U; LMV = ($60,000) F; LYV = $100,000 U;
LEV = $40,000 U] *SR1 = 4500; SR2 = 5000;
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
DQ: 8
The following extracted data related to labour of ABC Company has given below:
Standard |
Actual |
||||
Labour |
Hour per unit |
Rate per hour |
Labour |
Hours per unit |
Rate per hour |
Skilled |
5 |
37.50 |
Skilled |
4.5 |
50.00 |
Semi-skilled |
4 |
18.75 |
Semi-skilled |
4.2 |
18.75 |
Unskilled |
8 |
12.50 |
Unskilled |
10 |
11.25 |
Standard and actual productions were 1,000 units. Standard and actual gang time 48 hours in a week.
Required: (Direct): (a) Labour rate variance; (b) Labour mix variance; (c) Labour yield variance; (d) Labour efficiency variance;
(d) Labour cost variances
[Answer: LRV = $2,100 U; LMV = $480 U; LYV = Nil; LEV = $480 U;
LCV = $2,580 U; *SR1 = 372.5; SR2 = 362.5; SR3 = 17.40
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
DQ: 9
The details regarding labor cost have been provided as:
Type |
Standard |
Actual |
||||
No. |
Rate/Hour |
Cost |
No. |
Rate/Hour |
Cost |
|
Skilled |
1 |
$50 |
50 |
1 |
$45 |
45 |
Semi- skilled |
3 |
$30 |
90 |
4 |
$30 |
120 |
Unskilled |
6 |
$20 |
120 |
5 |
$22 |
110 |
|
10 |
|
260 |
10 |
|
275 |
40 hours a week needed to work and paid. Actual output produced 360 units. Standard output per gang hour is 8 units.
Required: (direct): (a) Labour rate variance; (b) Labour mix variance; (c) Labour efficiency sub (yield) variance;
(d) Labour efficiency variance; (e) Labour cost variance
[Answer: LRV = $200 U; LMV = $400 U; LYV = ($1,300) F; LEV = ($900) F;
LCV = ($700) F] *SR1 = 270; SR2 = 260; SR3 = 32.5
Click on the photo for FREE eBooks
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
AQ: 1
ABC Manufacturing Company provides you following information related to materials.
Standard materials cost with 1 ton output were: |
Actual materials cost with 1,000 kg output were: |
||
Materials A |
300 kg at $100 |
Materials A |
0.35 tons at $90,000 per ton |
Materials B |
400 kg at $50 |
Materials B |
0.42 tons at $60,000 per ton |
Materials C |
500 kg at $60 |
Materials C |
0.53 tons at $70,000 per ton |
Required: (a) Materials price variance; (b) Materials mix variance; (c) Materials yield variance; (d) Materials usage variance;
(e) Materials cost variance
MPV = $6,000 U; MPV = $1,113 U; MYV = $6,667 U;
MUV = $7,800 U; MCV = $13,800 U]
* 1 ton = 1,000 kg] *SP1 = 67.538; SP2 = 66.667; SP3 = 80
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
AQ: 2
XYZ Company (P) Ltd has information:
Standard |
Actual |
||||
Labour |
No./mix |
Rate ($) |
Labour |
No./mix |
Rate ($) |
Skilled |
10 |
50 |
Skilled |
13 |
48 |
Semi-skilled |
5 |
32 |
Semi-skilled |
4 |
34 |
Unskilled |
5 |
28 |
Unskilled |
3 |
26 |
Total |
20 |
|
Total |
20 |
|
Normal working hours (STG) 40 hours |
Actual output realized 960 hours |
||||
Standard output 1,000 |
Abnormal idle time 2 hours |
Required: (a) Labour rate variance; (b) Labour ideal time variance; (c) Labour mix variance; (d) Labour yield variance;
(e) Labour efficiency variance; (f) Labour cost variance
[Answer: LRV = ($960) F; LITV = $1,724 U; LMV = $2,356 U;
LYV = ($320) F; LEV = $3,760 U; LCV = $2,800 U]
*SR1 = 862; SR2 = 800; SR3 = 32
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
AQ: 3
APD Power (P) Ltd has following labour data:
Standard |
Actual |
||||
Labour |
No. |
Rate per hour ($) |
Labour |
No. |
Rate per hour ($) |
Grade A |
30 |
48 |
Grade A |
40 |
42.00 |
Grade B |
15 |
36 |
Grade B |
10 |
40.80 |
Grade C |
10 |
24 |
Grade C |
5 |
18.00 |
Normal working hours in week is 40 hours. Standard yield was 1,600 units. It is expected to produce by gang 2,000 hours during the period but actual yield was 1,980 hours due to four abnormal idle times.
Required: (a) Labour rate variance; (b) Labour ideal time variance; (c) Labour mix variance; (d) Labour yield variance;
(e) Labour efficiency variance; (f) Labour cost variance
[Answer: LRV = ($8,880) F; LITV = $2,400 U; LMV = $7,020 U;
LEV = ($23,310) F; LEV = ($13,890) F; LCV = ($22,770) F]
[Answer: LRV = ($4,040) F; LITV = $1,200 U; LMV = $3,510 U;
LYV = ($11,655) F; LEV = ($6,945) F; LCV = ($11,385) F]
*SR1 = 2,400; SR2 = 2,220; SR3 = 55.50
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
AQ: 4
ABC Manufacturing Company has following data related to materials and labour:
Standard |
Actual |
||||
Kg |
Materials |
Rate |
Kg |
Materials |
Rate |
450 |
A |
20 |
450 |
A |
19 |
360 |
B |
10 |
360 |
B |
11 |
|
|
|
|
|
|
Hours |
Labour |
Rate |
Hours |
Labour |
Rate |
2,400 |
Skilled |
40 |
2,400 |
Skilled |
45 |
1,200 |
Unskilled |
20 |
1,200 |
Unskilled |
25 |
For materials as well as labour, standard loss is 90 kg and actual yield is 760 kg.
Required: (Direct)
Materials price variance |
Labour rate variance |
Materials mix variance |
Labour mix variance |
Materials yield variance |
Labour yield variance |
Materials efficiency/usage variance |
Labour efficiency/use |
Materials cost variance |
Labour cost variance |
[Answer for materials: MPV = ($90) U; MMV = Nil; MYV = ($700) F;
MUV = ($700) F; MCV = ($790) F]
SP1 = 15.556; SP2 = 15.556; SP3 = 17.5
[Answer for labour: LRV = $18,000 U; LMV = Nil; LYV = ($6,669) F;
LEV = ($6,669) F; LCV = $11,331 U]
SR1 = 120,000; SR2 = 120,000; SR3 = 166.67
EP Online Study
Thank you for investing your time.
Please comment on the article and share this post on your social media platform.
Jay Google, Jay YouTube, Jay Social Media
जय गूगल. जय युट्युब, जय सोशल मीडिया
The post Standard Costing | Material Variance | Labour Variance | BQ | DQ | AQ appeared first on EP Online Study.
]]>The post Labour Variance | Rate | Efficiency | Idle Time | Mix | Yield | Cost | Problem & Solution appeared first on EP Online Study.
]]>
Materials
In a manufacturing company, materials and labour are the most important factors for production.
Raw materials are converted into semi-finished goods and finished goods with the help of labour.
While manufacturing the goods, all the input goods are NOT output or yield.
There are normal and abnormal losses.
When the company cannot stop or control the loss of goods on a natural basis; it is called normal loss.
Normal losses are weight loss, shrinkage, evaporation, rust etc.
When the company can stop or control loss but could not control, it is known as abnormal loss.
Abnormal loss is due to carelessness, fatigue, rough handling, abnormal or bad working condition, lack of proper knowledge, low-quality raw materials, machine break down, accidents etc.
We will study the following materials variances in this topic:
Materials cost variance
Materials price variance
Materials usage variance
Materials mix variance
Materials yield variance
Click on the photo for FREE eBooks
Labour
Every manufacturing company and business organization needs human being resources.
These human beings may be the resource of administrators and labour.
Without labour, a manufacturing company cannot complete its production.
It is saying, “Talented, calibre and skilled manpower is the other assets of the business organization.”
There are three types of labour.
They are unskilled labour, semi-skilled labour and skilled labour.
Unskilled labour gets fewer wages but skilled labour gets the highest wages.
The payment made to the labour in exchange for its service is called labour cost.
It is a major part of the total cost of production.
Labour cost is also commonly called wages.
Labour cost or wages is one of the major elements of cost.
Labour cost represents the expense incurred on both direct and indirect labour.
Unproductive time is known as idle time.
It may be due to normal or abnormal reasons.
In idle time, workers have been paid without any production activity.
To identify the reasons for the idle time in the factory, an idle time card is maintained.
We will study the following labour variances in this topic:
Labour rate variance
Labour efficiency variance
Labour idle time variance
Labour mix variance
Labour yield variance
Labour cost variance
Every production company needs labour for production.
By using the labour, the company produces goods.
While producing the goods, there may be variances.
A labour variance arises when the actual cost varies from expected budgeted or standard amount.
This varies either better or worse.
The difference between standard cost of labour and actual cost of labour is labour/wage variance.
Direct labour cost variance is the difference between the standard cost for actual production and the actual cost in production.
There are two kinds of labour variances.
They are labour rate variance and labour efficiency variance.
Labour rate variance is the difference between the standard cost and the actual cost paid for the actual number of hours.
Labour efficiency variance is the difference between the standard labour hours.
The principle of labour cost variance is similar to materials cost variance.
Purchase of materials, usage of materials and usage of labour are connected with each other.
Before finding out labour variances, the following point should be found out (requirement for labour variance):
AR |
= Actual wage rate per period (hour, day, week, month) |
AT or AQ |
= Actual time taken or actual quantity used for production |
SR |
= Standard wage rate per period (hour, day, week, month) |
ST or SQ |
= Standard time or standard quantity used for production |
SY or SO |
= Standard yield or output |
AY or AO |
= Actual yield or output |
RSY |
= Revised standard yield |
IT |
= Idle time |
AGT |
= Actual gang time |
SGT |
= Standard gang time |
SR1 |
= standard rate per unit of actual mix |
SR2 |
= standard rate per unit of standard mix |
SR3 |
= standard rate |
|
|
Types of labour variance |
|
Labour Rate Variance (LRV) |
|
Labour Efficiency Variance (LEV) |
|
Labour Idle Time Variance (LITV) |
|
Labour Mix Variance (LMV) |
|
Labour Yield Variance (LYV) |
|
Labour Cost Variance (LCV) |
The difference between standard direct labour cost for actual activity and direct labour cost paid is known as direct labour cost variance.
LCV |
= (Standard time × Standard rate) – (Actual time × Actual rate) |
Or |
= (ST × SR) – (AT × AR) |
The difference between standard wage rates fixed and actual wage paid as known labour rate variance.
LRV |
= Actual time × (Standard rate – Actual rate) |
Or |
= AT × (SR – AR) |
The difference between labour hours specified for the activity achieved and actual labour hour expended as known labour efficiency variance.
LEV |
= Standard rate × (Standard time – Actual time) |
Or |
= SR × (ST – AT) |
Three (3) variances without mix and yield variances
Computation: |
Variances: |
by table |
by formula |
L1 = AT × AR |
Labour Rate Variance (LVR) |
= L1 – L2 |
= AT (SR– AR) |
L2 = AT × SR |
Labour Efficiency Variance (LEV) |
= L2 – L3 |
= SR (ST– AT) |
L3 = ST × SR |
Labour Cost Variance (LCV) |
= L1 – L3 |
= (ST × SR) – (AT × AR) |
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 2A
The following data related to labour are given below by HP Company (P) Ltd:
Standard labour mix |
Actual labour mix |
||||
Labour |
Hours/No. |
Rate per hour |
Labour |
Hours/No. |
Rate per hour |
Skilled |
200 |
$50 |
Skilled |
150 |
$60 |
Required: (1) Labour rate variance; (2) Labour efficiency variance; (3) Labour cost variance
[Answer: LRV = $(1,500) U; LEV = $2,500 F; LCV = $1,000 F]
SOLUTION:
By table method:
Given and working note:
Labour |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
|
No. (ST) |
Rate (SR) |
Amount |
No. (AT) |
Rate (AR) |
Amount |
SR × AT |
Skilled |
200 |
50 |
10,000 |
150 |
60 |
9,000 |
50 × 150 = 7,500 |
Total |
200 |
|
SR2 =10,000 |
150 |
|
9,000 |
SR1 = 7,500 |
Again,
L1 = AT × AR = 150 × 60 = $9,000
L2 = AT × SR = 150 × 50 = $7,500
L3 = ST × SR = 200 × 50 = $10,000
Now,
Labour Rate Variance (LRV) |
= L1 – L2 |
= 9,000 – 7,500 |
= $1,500 U |
Labour Efficiency Variance (LEV) |
= L2 – L3 |
= 7,500 – 10,000 |
= $(2,500) F |
Labour Cost Variance(LCV) |
= L1 – L3 |
= 9,000 – 10,000 |
= $(1,000) F |
By formula method:
Labour rate variance (LRV)
= Actual time × (Standard rate – Actual rate)
= AT × (SR – AR)
= 150 (50 – 60)
= 150 × – 10
= ($1,500) U
Labour Efficiency Variance (LEV)
= Standard rate × (Standard time – Actual time)
= SR × (ST – AT)
= 50 × (200 – 150)
= 50 × 50
= $2,500 F
Labour cost variance (LCV)
= (Standard time × Standard rate) – (Actual time × Actual rate)
= (ST × SR) – (AT × AR)
= (200 × 50) – (150 × 60)
= 10,000 – 1,000
= $1,000 F
Keep in Mind (KIM)
Formula method |
Table method |
Positive result or answer means favorable (F) Negative result or answer means un-favourable (U) or adverse (A) |
Positive result or answer means unfavourable (U) or adverse (A) Negative result or answer means favourable (F) |
Labour idle time arises is due to abnormal wastage of time like strike, lock out, power failure, machinery break down etc.
Idle time variance is always adverse (unfavorable).
It is needed investigation for its causes.
It shows in-efficiency of workers although they are not responsible for this.
LITV |
= Idle time × Standard rate |
Or |
= IT × SR |
Four (4) variances without mix and yield variances
Computation: |
Variances: |
by table |
by formula |
L1 = AT × AR |
Labour Rate Variance (LRV) |
= L1 – L2 |
= AT × (SR– AR) |
L2 = AT × SR |
Labour Ideal Time Variance (LITV) |
= L2 – L3 |
= SR × IT |
L3 = (AT – IT) SR |
Labour Efficiency Variance (LEV) |
= L3 – L4 |
= SR × (ST– AT) |
L4 = ST × SR |
Labour Cost Variance (LCV) |
= L1 – L4 |
= (ST × SR) – (AT × AR) |
Keep in Mind (KIM)
Labour idle time variance is always unfavourable either positive or negative answer |
######
Click on the link for YouTube videos |
|
Accounting Equation |
|
Journal Entries in Nepali |
|
Journal Entries |
|
Journal Entry and Ledger |
|
Ledger |
|
Subsidiary Book |
|
Cashbook |
|
Trial Balance and Adjusted Trial Balance |
|
Bank Reconciliation Statement (BRS) |
|
Depreciation |
|
|
|
Click on the link for YouTube videos chapter wise |
|
Financial Accounting and Analysis (All videos) |
|
Accounting Process |
|
Accounting for Long Lived Assets |
|
Analysis of Financial Statement |
######
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 2B
The following data related to labour are given below by ABC Manufacturing Company:
Standard labour mix |
Actual labour mix |
||||
Labour |
Hours/No. |
Rate per hour |
Labour |
Hours/No. |
Rate per hour |
Unskilled |
1,920 |
$24 |
Skilled |
2,000 |
$27 |
Additional information:
Due to power failed of machinery, 20% of actual hours were idle time.
Standard time was 40 hours in a week.
Required: (a) Labour Rate Variance (LRV); (b) Labour Ideal Time Variance (LITV); (c) Labour Efficiency Variance (LEV);
(d) Labour Cost Variance (LCV)
[Answer: LVR = $6,000 U; LITV = $9,600 U;
LEV = $7,680 F; LCV = $7,920 U]
SOLUTION:
By table method:
Given and working note:
Labour |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
|
SN |
SR |
Amount |
AN |
AR |
Amount |
SR × AT |
Unskilled |
1,920 |
24 |
46,080 |
2,000 |
27 |
54,000 |
24 × 2,000 = 48,000 |
Total |
1,920 |
|
SR2 = 46,080 |
2,000 |
|
ATR= 54,000 |
SR1 = 48,000 |
Others
Standard gang time (SGT) = 40* hours
Actual gang time (AGT) = 40* hours
Idle time [2,000@20%] = 400 hours
Actual yield or output (AY) [2,000 –400] = 1,600
Again,
L1 |
= AT × AR |
= 2,000 × 27 |
= $54,000 |
L2 |
= AT × SR |
= 2,000 × 24 |
= $48,000 |
L3 |
= (AT – IT) × SR |
= (2,000 – 400) × 24 |
= $38,400 |
L4 |
= ST × SR |
= 1,920 × 24 |
= $46,080 |
Now,
Labour Rate Variance (LRV) |
= L1 – L2 |
= 54,000 – 48,000 |
= 6,000 U |
Labour Idle Time Variance (LITV) |
= L2 – L3 |
= 48,000 – 38,400 |
= 9,600 U |
Labour Efficiency Variance (LEV) |
= L3 – L4 |
= 38,400 – 46,080 |
= (7,680) F |
Labour Cost Variance (LCV) |
= L1 – L4 |
= 54,000 – 46,080 |
= 7,920 U |
By formula method:
Labour rate variance (LRV)
= Actual time × (Standard rate – Actual rate)
= AT × (SR – AR)
= 2,000 × (24 – 27)
= 2,000 × – 3
= $(6,000) U
Labour Idle Time Variance (LITV)
Idle time = 2,000 hours @ 20% = 400 hours
= Idle time × Standard rate
= IT × SR
= 400 hours × $24
= $9,600 U
Labour Efficiency Variance (LEV)
= Standard rate × (Standard time – Actual time)
= SR × (ST – AT)
= 24 × (1,920 – 1,600)
= 24 × 320
= $7,680 F
Labour cost variance (LCV)
= (Standard time × Standard rate) – (Actual time × Actual rate)
= (ST × SR) – (AT × AR)
= (1,920 × 24) – (2,000 × 27)
= 46,080 – 54,000
= $(7,920) U
Keep in Mind (KIM)
Idle time variance always unfavourable or adverse for factory. |
In efficiency variance, actual time (AT) is taken after deducting idle time. |
The difference between standard labour grade and actual labour grade are known as labour mix variance.
There may be difference types of labour in the company.
They are unskilled labour, semi-skilled labour, skilled labour and highly skilled labour etc.
Their mix in the work is known gang composition, labour mix variance or gang composition variance.
There are different rules for labour mix variances.
When standard number of labour and actual number of labour is equal:
LMV = Standard rate × (Revised standard time – Actual time)
Where:
Revised standard time = Standard time × (Actual yield ÷ Standard yield)
When standard number of labour and actual number of labour is not equal:
LITV |
= Idle time × Standard rate |
|
= IT × SR |
|
Or |
LMV |
[(Actual mix ÷ Standard mix) × Standard rate of standard mix] – (Standard rate of actual mix) |
|
[(ΣAT ÷ ΣST) × SR × ST] – (SR × AT) |
Where:
ST = standard time = Standard labour No. × Standard gang time
AT = actual time = Actual labour No. × Actual gang time
ΣAT = Total of AT = total of Actual labour No. × Actual gang time
ΣST = Total of ST = total of Standard labour No. × Standard gang time
The difference between actual output of the workers and standard output of the workers are known as labour yield variance.
It can be also found out by the difference between labour mix variance and labour idle time variance.
When actual mix (number) and standard mix (number) are not vary or difference: (when idle time is not given)
LYV |
= Standard cost per unit × (Actual yield or output – Standard yield for actual input) |
Or |
= SC × (AY – SY) |
Standard cost
= Standard No. × Standard rate × Standard gang time
= SN × SR × SGT
Standard cost per unit (SC)
= Total standard cost ÷ Standard yield = (SR2 × SGT) ÷ Standard yield = SR3
When actual mix (number) and standard mix (number) are vary or difference: (when idle time is given)
LYV |
= Standard cost per unit × (Actual yield or output – Revised standard yield or output) |
Or |
= SC × (AY – RSY) |
Revised actual time (RAT)
= Actual Number (Standard gang time – Idle time)
= AN (SGT – IT)
Revised standard yield
= SY × ΣRAT ÷ ΣST
Four (4) variances with mix variance but without ideal time
Computation: |
Standard rate per unit (SR1, SR2) |
||
L1 = AGT × ATR |
SR1 = standard rate per unit of actual mix |
||
L2 = AGT × SR1 |
SR2 = standard rate per unit of standard mix |
||
L3 = AGT × SR2 |
|
||
L4 = SGT or AY* × SR2 |
|
||
|
|||
Variances: |
by table |
by formula |
|
Labour Rate Variance (LRV) |
= L1 – L2 |
= AT × (SR – AR) |
|
Labour Mix Variance (LMV) |
= L2 – L3 |
= [ΣAT ÷ ΣST × SR × ST] – (SR × AT) |
|
Labour Efficiency Variance (LEV) |
= L3 – L4 |
= SR (ST – AT) |
|
Labour Cost Variance(LCV) |
= L1 – L4 |
= (ST × SR) – (AT × AR) |
|
|
|||
If actual yield is not given in the question, standard gang time (SGT*) is taken |
|||
Keep in Mind (KIM)
If there are different between standard number of workers and actual number of workers, answer of mix variance and yield variance are different in table method and formula method. |
Gang composition means labour mix variance. |
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 2C
The following data related to labour are given below MN Manufacturing Company:
Standard gang time was 30 hours but actual gang was 32 hours.
Standard labour mix |
Actual labour mix |
||||
Labour |
No. |
Rate per hour ($) |
Labour |
No. |
Rate per hour ($) |
Men |
100 |
60 |
Men |
80 |
65 |
Women |
40 |
36 |
Women |
50 |
40 |
Boys |
60 |
24 |
Boys |
70 |
20 |
Required: (a) Labour Rate Variance (LRV); (b) Labour Mix Variance (LMV); (c) Labour Efficiency Variance (LEV);
(d) Labour Cost Variance (LCV)
[Answer: LRV = 10,240 U; LMV = 19,200 F; LEV = 1,440 F; LCV = $8,800 U]
SOLUTION:
By table method
Given and working note:
Labour |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
|
SN |
SR |
Amount |
AN |
AR |
Amount |
SR × AN |
Men |
100 |
60 |
6,000 |
80 |
65 |
5,200 |
60 × 80 = 4,800 |
Women |
40 |
36 |
1,440 |
50 |
40 |
2,000 |
36 × 50 = 1,800 |
Boys |
60 |
24 |
1,440 |
70 |
20 |
1,400 |
24 × 70 = 1,680 |
Total |
SR2 = 8,880 |
|
ATR = 8,600 |
SR1 = 8,280 |
Others
Standard gang time (SGT) = 30* hours
Standard output or yield =?
Actual gang time (AGT) = 32 hours
Actual output or yield =?
SR1 = standard rate in actual mix = $8,280
SR2 = standard rate in standard mix = $8,880
Again
L1 = AGT × ATR |
= 32 × 8,600 |
= $275,200 |
L2 = AGT × SR1 |
= 32 × 8,280 |
= $264,960 |
L3 = AGT × SR2 |
= 32 × 8,880 |
= $284,160 |
L4 = AY* × SR2 or [SGT × SR2] |
= 30 × 8,880 |
= $266,400 |
Keep in Mind (KIM)
If actual yield (AY) is not given, standard gang time (SGT) is taken. |
Now,
Labour Rate Variance (LRV) |
= L1 – L2 |
= 275,200 – 264,960 |
= 10,240 U |
Labour Mix Variance (LMV) |
= L2 – L3 |
= 264,960 – 284,160 |
= (19,200) F |
Labour Efficiency Variance (LEV) |
= L2 – L4 |
= 264,960 – 266,400 |
= (1,440) F |
Labour Cost Variance (LCV) |
= L1 – L4 |
= 275,200 – 266,400 |
= 8,800 U |
By formula method:
Given and working note:
Labour |
Standard |
Actual |
||||||
|
SN |
SR |
SGT |
ST = SN × SGT |
AN |
AR |
AGT |
AT = AN × AGT |
Men |
100 |
60 |
30 |
3,000 |
80 |
65 |
32 |
2,560 |
Women |
40 |
36 |
30 |
1,200 |
50 |
40 |
32 |
1,600 |
Boys |
60 |
24 |
30 |
1,800 |
70 |
20 |
32 |
2,240 |
Total |
200 |
|
ΣST = 6,000 |
200 |
|
ΣAT = 6,400 |
Labour rate variance (LRV)
LRV |
= AT (SR – AR) |
|
|
Men |
= 2,560 (60 – 65) |
= 2,560 × – 5 |
= (12,800) U |
Women |
= 1,600 (36 – 40) |
= 1,600 × – 4 |
= (6,400) U |
Boys |
= 2,240 (24 – 20) |
= 2,240 × 4 |
= 8,960 F |
Total |
|
|
= $10,240 U |
Labour mix variance (LMV)
LMV |
= [(ΣAT ÷ ΣST) × SR × ST] – (SR × AT) |
|
|
Men |
= [(6,400 ÷ 6,000) × 60 × 3,000] – (60 × 2,560) |
= 192,000 – 153,600 |
= 38,400 F |
Women |
= [(6,400 ÷ 6,000) × 36 × 1,200] – (36 × 1,600) |
= 46,080 – 57,600 |
= (11,520) U |
Boys |
= [(6,400 ÷ 6,000) × 24 × 1,800] – (24 × 2,240) |
= 46,080 – 53,760 |
= (7,680) U |
Total |
|
|
= $19,200 F |
Labour Efficiency Variance (LEV)
LEV |
= Standard rate × (Standard time – Actual time) |
||
|
= SR × (ST – AT) |
|
|
Men |
= 60 × (3,000 – 2,560) |
= 60 × 440 |
= 26,400 F |
Women |
= 36 × (1,200 – 1,600) |
= 36 × – 400 |
= (14,400) U |
Boys |
= 24 × (1,800 – 2,240) |
= 24 × – 440 |
= (10,560) U |
Total |
|
|
= $1,440 F |
Labour cost variance (LCV)
LCV |
= (Standard time × Standard rate) – (Actual time × Actual rate) |
||
|
= (ST × SR) – (AT × AR) |
|
|
Men |
= (3,000 × 60) – (2,560 × 65) |
= 180,000 – 166,400 |
= 13,600 F |
Women |
= (1,200 × 36) – (1,600 × 40) |
= 43,200 – 64,000 |
= (20,800) U |
Boys |
= (1,800 × 24) – (2,240 × 20) |
= 43,200 – 44,800 |
= (1,600) U |
Total |
|
|
= $(8,800) U |
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 2D
The following data related to labour are given by ABC Small industries:
Labour |
Standard labour mix |
Actual labour mix |
|||
|
No. |
Rate per hour ($) |
Labour |
No. |
Rate per hour ($) |
Grade A |
12 |
22.50 |
Grade A |
15 |
20.00 |
Grade B |
8 |
17.50 |
Grade B |
6 |
18.75 |
Grade C |
4 |
12.50 |
Grade C |
5 |
10.00 |
Additional information:
In a normal working week of 48 hours, the gang expected to produce 1,200 units. In same working hours, actual output produced 1,000 units due to abnormal idle time of 8 hours.
Required: (a) Labour Rate Variance (LRV); (b) Labour Idle Time Variance (LITV); (c) Labour Mix Variance (LMV);
(d) Labour Yield Variance (LYV); (e) Labour Efficiency Variance (LEV); (f) Labour Cost Variance (LCV)
[Answer: LRV = (2,040) F; LITV = 4,040 U; LMV = (1,800) F;
LYV = Nil; LEV = 5,840 F; LCV = 3,800 U]
SOLUTION:
By table method
Given and working note:
Labour |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
|
SN |
SR |
Amount |
AN |
AR |
Amount |
SR × AN |
Grade A |
12 |
22.50 |
270 |
15 |
20.00 |
300.00 |
22.50 × 15 = 337.50 |
Grade B |
8 |
17.50 |
140 |
6 |
18.75 |
112.50 |
17.50 × 6 = 105.00 |
Grade C |
4 |
12.50 |
50 |
5 |
10.00 |
50.00 |
12.50 × 5 = 62.50 |
Total |
|
|
SR2 = 460 |
|
|
ATR = 462.5 |
SR1 = 505 |
Others
Standard gang time (SGT) = 48 *hours
Standard output per gang?
Standard yield (SY) (given) = 1,200 units
Actual gang time (AGT) = 48* hours
Idle time = 8 hours
Actual yield (AY) (given) = 1,000 units
Note: lack of information, standard gang hours and actual gang hours is same.
SR1 = standard rate in actual mix = $505
SR2 = standard rate in standard mix = $460
SR3 = standard rate in standard output = STG × SR2 ÷ Standard yield = 48 × 460 ÷ 1,200 = $18.4
Again
L1 = AGT × ATR |
= 48 × 462.5 |
= $22,200 |
L2 = AGT × SR1 |
= 48 × 505 |
= $24,240 |
L3 = (AGT – IT) × SR1 |
= (48 – 8) × 505 |
= $20,200 |
L4 = (AGT – IT) × SR2 |
= (48 – 8) × 460 |
= $18,400 |
L4 = AY × SR3 |
= 1,000 × 18.4 |
= $18,400 |
Now,
Labour Rate Variance (LRV) |
= L1 – L2 |
= 22,200 – 24,240 |
= (2,040) F |
Labour Idle Time Variance (LITV) |
= L2 – L3 |
= 24,240 – 20,200 |
= 4,040 U |
Labour Mix Variance (LMV) |
= L3 – L4 |
= 20,200 – 18,400 |
= 1,800 U |
Labour Yield Variance (LYV) |
= L4 – L5 |
= 18,400 – 18,400 |
= Nil (No variance) |
Labour Efficiency Variance (LEV) |
= L2 – L5 |
= 24,240 – 18,400 |
= 5,840 U |
Labour Cost Variance (LCV) |
= L1 – L5 |
= 22,200 – 18,400 |
= 3,800 U |
By formula method:
Given and working note:
Labour |
Standard |
Actual |
||||||
|
SN |
SR |
SGT |
ST = SN × SGT |
AN |
AR |
AGT |
AT = AN × AGT |
Grade A |
12 |
22.50 |
48 |
576 |
15 |
20.00 |
48 |
720 |
Grade B |
8 |
17.50 |
48 |
384 |
6 |
18.75 |
48 |
288 |
Grade C |
4 |
12.50 |
48 |
192 |
5 |
10.00 |
48 |
240 |
Total |
24 |
|
|
ΣST = 1,152 |
26 |
|
|
ΣAT = 1,248 |
Given and working note:
Revised standard time |
= Standard time × Actual yield ÷ Standard yield |
|
Grade A |
= 576 × (1,000 ÷ 1,200) |
= 480 hours |
Grade B |
= 384 × (1,000 ÷ 1,200) |
= 320 hours |
Grade C |
= 192 × (1,000 ÷ 1,200) |
= 160 hours |
|
|
= 960 hours |
Labour rate variance (LRV)
LRV |
= AT (SR – AR) |
|
|
Grade A |
= 720 (22.50 – 20.00) |
= 720 × 2.50 |
= 1,800 F |
Grade B |
= 288 (17.50 – 18.75) |
= 288 × – 1.25 |
= (360) U |
Grade C |
= 240 (12.50 – 10.00) |
= 240 × 2.50 |
= 600 F |
Total |
|
|
= $2,040 F |
Labour Idle Time Variance (LITV)
Given and working note:
Idle time = AN × 8 hours
Grade A = 15 × 8 = 120 hours
Grade B = 6 × 8 = 48 hours
Grade C = 5 × 8 = 40 hours
LITV |
= SR × IT |
|
Grade A |
= 22.50 × 120 |
= 2,700 U |
Grade B |
= 17.50 × 48 |
= 840 U |
Grade C |
= 12.50 × 40 |
= 500 U |
Total |
|
= $4,040 U |
Labour mix variance (LMV)
LMV |
= ΣAT ÷ ΣST × SR × ST – (SR × AT) |
|
|
A |
= [1,248 ÷ 1,152 × (22.50 × 576)] – (22.50 × 720) |
= 14,040 – 16,200 |
= (2,160) U |
B |
= [1,248 ÷ 1,152 × (17.50 × 384)] – (17.50 × 288) |
= 7,280 – 5,040 |
= 2,240 F |
C |
= [1,248 ÷ 1,152 × (12.50 × 192)] – (12.50 × 240) |
= 2,600 – 3,000 |
= (400) U |
Total |
|
|
= $(320) U |
Labour Yield Variance (LEV)
= Standard cost per unit (Actual yield – Revised standard yield)
= SC × (AY – RSY)
= 18.40 × (1,000 – 1,080.33)
= 18.40 × –80.33
= (1,533) U
Working note for labour yield variance:
Revised actual time |
= AN (SGT – IT) |
|
A |
= 15 (48 – 8) |
= 600 |
B |
= 6 (48 – 8) |
= 240 |
C |
= 5 (48 – 8) |
= 200 |
Σ(RAT) |
|
= 1,040 |
Revised standard yield (RSY)
= SY × ƩRAT ÷ ƩST
= 1,200 × 1,040 ÷ 1,152
= 1083.33
Labour Efficiency Variance (LEV)
LEV |
= Standard rate × (Standard time – Actual time) |
|
|
|
= SR × (RST – AT) |
|
|
Grade A |
= 22.50 (480 – 720) |
= 22.50 × –240 |
= (5400) U |
Grade B |
= 17.50 (320 – 288) |
= 17.50 × 32 |
= 560 F |
Grade C |
= 12.50 (160 – 240) |
= 12.50 × –80 |
= (1,000) U |
Total |
|
|
= $(5,840) U |
Labour cost variance (LCV)
LCV |
= (Standard time × Standard rate) – (Actual time × Actual rate) |
||
|
= (RST × SR) – (AT × AR) |
|
|
Grade A |
= (480 × 22.50) – (720 × 20.00) |
= 10,800 – 14,400 |
= (3,600) U |
Grade B |
= (320 × 17.50) – (288 × 18.75) |
= 5,600 – 5,400 |
= 200 F |
Grade C |
= (160 × 12.50) – (240 × 10.00) |
= 2,000 – 2,400 |
= (400) U |
Total |
|
= $(3,800) U |
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 2E
The following information is given to you about labour:
Standard labour mix |
Actual labour mix |
||||
Labour |
No. |
Rate per day ($) |
Labour |
No. |
Rate per day ($) |
Trained |
90 |
260 |
Trained |
70 |
265 |
Trainee |
40 |
236 |
Trainee |
30 |
240 |
Fresher |
50 |
224 |
Fresher |
60 |
220 |
Additional information:
Standard working days were 30 but actual worked days 28 days. Standard output per day of gang time 50 units whereas actual yield 52 units per gang day.
Required: (a) Labour Rate Variance (LRV); (b) Labour Mix Variance (LMV); (c) Labour Yield Variance (LYV);
(d) Labour Efficiency Variance (LEV); (e) Labour Cost Variance (LCV)
[Answer: LRV = 6,440 F; LMV = 148,960 F; LYV = 48,325 U;
LEV = Rs 198,285 U; LCV = $191,845 U]
SOLUTION:
By table method:
Labour |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
|
SN |
SR |
Amount |
AN |
AR |
Amount |
SR × AN |
90 |
260 |
23,400 |
70 |
265 |
18,550 |
260 × 70 = 18,200 |
|
Trainee |
40 |
236 |
9,440 |
30 |
240 |
7,200 |
236 × 30 = 7,080 |
Fresher |
50 |
224 |
11,200 |
60 |
220 |
13,200 |
224 × 60 = 13,400 |
Total |
|
|
SR2 = 44,040 |
|
|
ATR = 38,950 |
SR1 = 38,720 |
Others
Standard gang time (SGT) |
30* days |
|
Actual gang time (AGT) |
28 days |
Standard output per gang |
50 units |
|
Actual output or yield |
52 units |
Standard yield (SY) (30 × 50) |
1,500 units |
|
Actual yield (AY) (28 × 52) |
1,456 units |
Note: lack of information, standard gang hours and actual gang hours is same.
SR1 = standard rate in actual mix = $38,720
SR2 = standard rate in standard mix = $44,040
SR3 = standard rate in standard output = SGT × SR2 ÷ Standard yield = 30 × 44,040 ÷ 1,500 = $880.80
Again
L1 = AGT × (ATR) |
= 28 × 38,950 |
= $10,90,600 |
L2 = AGT × SR1 |
= 28 × 38,720 |
= $10,84,160 |
L3 = AGT × SR2 |
= 28 × 44,040 |
= $12,33,120 |
L4 = AY × SR3 |
= 1,456 × 888.8 |
= $12,82,445 |
Now,
Labour Rate Variance (LRV) |
= L1 – L2 = 10,90,600 – 10,84,160 |
= 6,440 U |
Labour Mix Variance (LMV) |
= L2 – L3 = 10,84,160 – 12,33,120 |
= (148,960) F |
Labour Yield Variance (LYV) |
= L3 – L4 = 12,33,120 – 12,82,445 |
= (49,325) F |
Labour Efficiency Variance (LEV) |
= L2 – L4 = 10,84,160 – 12,82,445 |
= (198,285) F |
Labour Cost Variance (LCV) |
= L1 – L4 = 10,90,600 – 12,82,445 |
= (191,845) F |
By formula method:
Given and working note:
Labour |
Standard |
Actual |
||||||
|
SN |
SR |
SGT |
ST = SN × SGT |
AN |
AR |
AGT |
AT = AN × AGT |
Trained |
90 |
260 |
30 |
2,700 |
70 |
265 |
28 |
1,960 |
Trainee |
40 |
236 |
30 |
1,200 |
30 |
240 |
28 |
840 |
Fresher |
50 |
224 |
30 |
1,500 |
60 |
220 |
28 |
1,680 |
Total |
180 |
|
|
ΣST = 5,400 |
160 |
|
|
ΣAT = 4,480 |
Here, standard yield 1,500 units and actual yields 1,456.
They are different; therefore revised standard time is required.
Revised standard time |
= Standard time × Actual labour yield ÷ Standard labour yield |
|
Trained |
= 2,700 × (1,456 ÷ 1,500) |
= 2,620.8 |
Trainee |
= 1,200 × (1,456 ÷ 1,500) |
= 1,164.8 |
Fresher |
= 1,500 × (1,456 ÷ 1,500) |
= 1,456 |
Labour rate variance (LRV)
LRV |
= AT (SR – AR) |
|
|
Trained |
= 1,960 (260 – 265) |
= 1,960 × – 5 |
= (9,800) U |
Trainee |
= 840 (236 – 240) |
= 840 × – 4 |
= (3,360) U |
Fresher |
= 1,680 (224 – 220) |
= 1,680 × 4 |
= 6,720 F |
Total |
|
|
= $6,440 U |
Labour mix variance (LMV)
LMV |
= [(ƩAT ÷ ƩST) SR × ST] – (SR × AT) |
|
|
Trained |
= [(4,480 ÷ 5,400) × 260 × 2,700] – (260 × 1,960) |
= 582,400 – 509,600 |
= 72,800 F |
Trainee |
= [(4,480 ÷ 5,400) × 236 × 1,200] – (236 × 840) |
= 234,951 – 198,240 |
= 36,709 F |
Fresher |
= [(4,480 ÷ 5,400) × 224 × 1,500] – (224 × 1,680) |
= 278,756 – 376,320 |
= (97,564) U |
Total |
|
|
= $11,945 F |
Labour Yield Variance (LEV)
= Standard cost per unit × (Actual yield – Standard yield)
= SC × (AY – SY)
= 880.8 × (1,456 – 1,500)
= 880.8 × –44
= (38,755)
Standard cost per unit (SC)
= SR2 × SGT ÷ Standard yield = SR3 = Total standard cost ÷ Standard yield
= 44,040 × 30 ÷ 1,500
= 880.8
Keep in Mind (KIM)
Answer is different between table method and formula method because standard number of workers (SN) and actual number of workers (AN) are different. |
Labour Efficiency Variance (LEV)
LEV |
= Standard rate × (Revised standard time – Actual time) |
||
|
= SR × (RST – AT) |
|
|
Trained |
= 260 × (2620.8 – 1,960) |
= 260 × 660.8 |
= 171,808 F |
Trainee |
= 236 × (1,164.8 – 840) |
= 236 × 324.8 |
= 76,653 F |
Fresher |
= 224 × (1,456 – 1,680) |
= 224 × – 224 |
= (50,176) U |
Total |
|
|
= $198,285 F |
Labour cost variance (LCV)
LCV |
= (Revised standard time × Standard rate) – (Actual time × Actual rate) |
||
|
= (RST × SR) – (AT × AR) |
|
|
Trained |
= (2,620.8 × 260) – (1,960 × 265) |
= 681,408 – 519,400 |
= 162,008 F |
Trainee |
= (1,164.8 × 236) – (840 × 240) |
= 274,893 – 201,600 |
= 73,293 F |
Fresher |
= (1,456 × 224) – (1,680 × 220) |
= 326,144 – 369,600 |
= (43,456) U |
Total |
|
|
= $191,845 F |
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 2F
The following information available:
Standard |
Actual |
||||
Labour |
No. |
Rate per hour ($) |
Labour |
No. |
Rate per hour ($) |
Grade A |
30 |
24 |
Grade A |
40 |
21.0 |
Grade B |
15 |
18 |
Grade B |
10 |
19.5 |
Grade C |
10 |
12 |
Grade C |
5 |
9.0 |
Normal working hours in week is 40 hours.
It is expected to produce by gang 2,000 hours during period. Actual yield was 1,980 hours due to 4 abnormal idle times.
Required: (1) Labour rate variance; (2) Labour ideal time variance; (3) Labour mix variance; (4) Labour yield variance
(5) Labour efficiency variance; (6) Labour cost variance
[Answer: LRV = (4,800) F; LITV = 4,800 U; LMV = 3,240 U;
LYV = (3,999) F; LEV = (4,044) F; LCV = (756) F]
SOLUTION:
Given and working note:
Labour Grade |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
|
SN |
SR |
Amount |
AN |
AR |
Amount |
SR × AN |
Grade A |
30 |
24 |
720 |
40 |
21.0 |
840 |
24 × 40 = 960 |
Grade B |
15 |
18 |
270 |
10 |
19.5 |
195 |
18 × 10 = 180 |
Grade C |
10 |
12 |
120 |
5 |
9.0 |
45 |
12 × 5 = 60 |
Total |
|
SR2 = 1,110 |
|
|
ATR = 1,080 |
SR1 = 1,200 |
Others
Standard gang time (SGT) |
40* hours |
|
Idle time |
4 DLH |
Standard yield (SY) (given) |
2,000 units |
|
Actual gang time (AGT) |
40* hours |
|
|
|
Actual output or yield |
1,980 |
Note: lack of information, standard gang hours and actual gang hours is same.
SR1 = standard rate in actual mix = $1,200
SR2 = standard rate in standard mix = $1,110
SR3 = standard rate in standard output = SGT × SR2 ÷ Standard yield = 40 × 1,100 ÷ 2,000 = $22.20
Again,
L1 |
= AGT × ATR |
= 40 × 1,080 |
= 43,200 |
L2 |
= AGT × SR1 |
= 40 × 1,200 |
= 48,000 |
L3 |
= (AGT – IT) × SR1 |
= (40 –4) × 1,200 |
= 43,200 |
L4 |
= (AGT – IT) × SR2 |
= (40 –4) × 1,110 |
= 39,960 |
L5 |
= AY × SR3 |
= 1,980 × 22.20 |
= 43,956 |
Now,
Labour Rate Variance (LRV) |
= L1 – L2 |
= 43,200 – 48,000 |
= (4,800) F |
Labour Ideal Time Variance (LITV) |
= L2 – L3 |
= 48,000 – 43,200 |
= 4,800 U |
Labour Mix Variance (LMV) |
= L3 – L4 |
= 43,200 – 39,960 |
= 3,240 U |
Labour Yield Variance (LEV) |
= L4 – L5 |
= 39,960 – 43,956 |
= (3,996) F |
Labour Efficiency Variance (LEV) |
= L2 – L5 |
= 48,000 – 43,956 |
= (4,044) F |
Labour Cost Variance (LCV) |
= L1 – L5 |
= 43,200 – 43,956 |
= (756) F |
By formula method:
Given and working note:
Labour |
Standard |
Actual |
||||||
|
SN |
SR |
SGT |
ST = SN × SGT |
AN |
AR |
AGT |
AT = AN × AGT |
Grade A |
30 |
24 |
40 |
1,200 |
40 |
21.00 |
40 |
1,600 |
Grade B |
15 |
18 |
40 |
600 |
10 |
19.50 |
40 |
400 |
Grade C |
10 |
12 |
40 |
400 |
5 |
9.00 |
40 |
200 |
Total |
55 |
|
|
ΣST = 2,200 |
55 |
|
|
ΣAT = 2,200 |
Here, standard yield 2,000 units and actual yield 1,980.
They are different; therefore revised standard time is required.
Revised standard time |
= Standard time × Actual yield ÷ Standard yield |
|
Grade A |
= 1,200 × (1,980 ÷ 2,000) |
= 1,188 |
Grade B |
= 600 × (1,980 ÷ 2,000) |
= 594 |
Grade C |
= 400 × (1,980 ÷ 2,000) |
= 396 |
Labour rate variance (LRV)
(LRV) |
= AT (SR – AR) |
||
Grade A |
= 1,600 (24 – 21) |
= 1,600 × 3 |
= 4,800 F |
Grade B |
= 400 (18 – 19.5) |
= 400 × –1.5 |
= (600) U |
Grade C |
= 200 (12 – 9) |
= 200 × 3 |
= 600 F |
Total |
|
|
= 4,800 F |
Labour ideal time variance (LITV)
LITV |
= SR × IT |
|
Grade A |
= 24 × 160 |
= 3840 U |
Grade B |
= 18 × 40 |
= 720 U |
Grade C |
= 12 × 20 |
= 240 U |
Total |
|
$4,800 U |
Working note:
Idle time |
= Actual No. of worker × Idle time per worker |
|
Grade A |
= 40 × 4 |
= 160 |
Grade B |
= 10 × 4 |
= 40 |
Grade C |
= 5 × 4 |
= 20 |
Labour Mix Variance (LMV)
LMV |
= [ΣAT ÷ ΣST × SR × ST] – (SR × AT) |
||
Grade A |
= [2,200 ÷ 2,200 × (24 × 1,200)] – (24 × 1,600) |
= 28,800 – 38,400 |
= (9,600) U |
Grade B |
= [2,200 ÷ 2,200 × (18 × 600)] – (18 × 400) |
= 10,800 – 7,200 |
= 3,600 F |
Grade C |
= [2,200 ÷ 2,200 × (12 × 400)] – (12 × 200) |
= 4,800 – 2,400 |
= 2,400 F |
Total |
|
|
= $(3,600) U |
Labour Yield Variance (LEV)
= Standard cost per unit (Actual yield – Revised standard yield)
= SC (AY – RSY)
= 22.20 (1,980 – 1,800)
= 22.20 × 180
= 3,996 F
Working note for labour yield variance:
Standard cost |
= SN × SR × SGT |
|
Grade A |
= 30 × 24 × 40 |
= 28,800 |
Grade B |
= 15 × 18 × 40 |
= 10,800 |
Grade C |
= 10 × 12 × 40 |
= 4,800 |
Total |
|
= $44,400 |
Standard cost per unit (SC)
= Total standard cost ÷ Standard yield
= $44,400 ÷ 2,000 units
= $22.20
Revised actual time (RAT)
RAT |
= AN (SGT – IT) |
|
A |
= 40 (40 – 4) |
= 1,440 |
B |
= 10 (40 – 4) |
= 360 |
C |
= 5 (40 – 4) |
= 180 |
Σ(RAT) |
|
= 1,980 |
Revised standard yield (RSY)
= SY × ƩRAT ÷ ƩST
= 2,000 × 1980 ÷ 2,200
= 1,800
Labour Efficiency Variance (LEV)
LEV |
= Standard rate × (Revised standard time – Actual time) |
||
|
= SR × (RST – AT) |
||
Grade A |
= 24 (1,188 – 1,600) |
= 24 × –412 |
= (9,888) U |
Grade B |
= 18 (594 – 400) |
= 18 × 194 |
= 3,492 F |
Grade C |
= 12 (396 – 200) |
= 12 × 196 |
= 2,352 F |
Total |
|
|
= $4,044 U |
Labour cost variance (LCV)
LCV |
= (Revised standard time × Standard rate) – (Actual time × Actual rate) |
||
|
= (RST × SR) – (AT × AR) |
||
Trained |
= (1,188 × 24) – (1,600 × 21) |
= 28,512 – 33,600 |
= (5,088) |
Trainee |
= (594 × 18) – (400 × 19.5) |
= 10,692 – 7,800 |
= 2,892 F |
Fresher |
= (396 × 12) – (200 × 9) |
= 4,752 – 1,800 |
= 2,952 F |
Total |
|
|
= $756 F |
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 2G
GM Manufacturing Company has following data:
Standard |
Actual |
||||||
Labour |
No./mix |
Rate ($) |
Cost |
Labour |
No./mix |
Rate ($) |
Cost |
Skilled |
32 |
30 |
960 |
Skilled |
28 |
40 |
1,120 |
Semi-skilled |
12 |
20 |
240 |
Semi-skilled |
18 |
30 |
540 |
Unskilled |
6 |
10 |
60 |
Unskilled |
4 |
20 |
80 |
Total |
50 |
|
1,260 |
Total |
50 |
|
1,740 |
Standard output 1,800 units |
Actual worked hours during a week 40 |
||||||
Standard gang time (STG)? |
|
Required: (Direct)
(1) Labour rate variance; (2) Labour mix variance; (3) Labour efficiency variance; (4) Labour cost variances
[Answer: LRV = Rs 20,000 U; LMV = Rs (800) F;
LEV = Rs 4,240 U; LCV = Rs 24,240 U]
SOLUTION
Labour |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
|
SN |
SR |
SN × SR |
AN |
AR |
AN × AR |
Std Rate × Actual No. |
Skilled |
32 |
30 |
960 |
28 |
40 |
1120 |
30 × 28 = 840 |
Semi-skilled |
12 |
20 |
240 |
18 |
30 |
540 |
20 × 18 = 360 |
Unskilled |
6 |
10 |
60 |
4 |
20 |
80 |
10 × 4 = 40 |
Total |
SN = 50 |
|
SR2 = 1260 |
|
|
ARN =1740 |
SR1 = 1,240 |
Other
Standard yield (SY) = 1800
Standard gang time (STG) = SY ÷ SN = 1,800 ÷ 50 = 36
Actual gang time (AGT) = 40 hours
Actual yield/output (AY) = Nil
SR1 = standard rate in actual mix = $1,240
SR2 = standard rate in standard mix = $1,260
Again
L1 |
= AGT × (AN × AR) |
= 40 × 1740 |
= $69,600 |
L2 |
= AGT × SR1 |
= 40 × 1240 |
= $49,600 |
L3 |
= AGT × SR2 |
= 40 × 1260 |
= $50,400 |
L4 |
= SGT × SR2 |
= 36 × 1260 |
= $45,360 |
Now,
Labour Rate Variance (LRV) |
= L1 – L2 |
= 69,600 – 49,600 |
= 20,000 U |
Labour Mix Variance (LMV) |
= L2 – L3 |
= 49,600 – 50,400 |
= – 800 F |
Labour Efficiency Variance (LEV) |
= L2 – L4 |
= 49,600 – 45,360 |
= 4,240 U |
Labour Cost Variance (LCV) |
= L1 – L4 |
= 69,600 – 45,360 |
= 24,240 U |
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 2H
The following information is given to you about labour by XYZ Manufacturing Company:
Standard labour mix |
Actual labour mix |
||||
Labour |
No. |
Rate per hour ($) |
Labour |
No. |
Rate per hour ($) |
Grade A |
10 |
18.75 |
Grade A |
13 |
18.00 |
Grade B |
5 |
12.00 |
Grade B |
4 |
12.75 |
Grade C |
5 |
10.50 |
Grade C |
3 |
9.75 |
Normal working hours in a week 40 hours and expected to produced 1,000 units.
2 hours lost due to abnormal idle time and 960 units were produced.
Required: (a) Labour rate variance; (b) Labour ideal time variance; (c) Labour mix variance; (d) Labour yield variance;
(e) Labour efficiency variance; (f) Labour cost variance
[Answer: LRV = (360) F; LITV = 646.50 U; LMV = (930) F;
LYV = (120) F; LEV = (1,330) F; LCV = (1,440)]
SOLUTION:
By formula method:
Given and working note:
Labour |
Standard |
Actual |
||||||
|
SN |
SR |
SGT |
ST = SN × SGT |
AN |
AR |
AGT |
AT = AN × AGT |
Grade A |
10 |
18.75 |
40 |
400 |
13 |
18.00 |
40 |
520 |
Grade B |
5 |
12.00 |
40 |
200 |
4 |
12.75 |
40 |
160 |
Grade C |
5 |
10.50 |
40 |
200 |
3 |
9.75 |
40 |
120 |
Total |
20 |
|
|
ΣST = 800 |
20 |
|
|
ΣAT = 800 |
Here, standard yield 1,000 units and actual yields 960.
They are different; therefore revised standard time is required.
Revised standard time (RST)
RST |
= Standard time × Actual yield ÷ Standard yield |
|
Grade A |
= 400 × (960 ÷ 1,000) |
= 384 |
Grade B |
= 200 × (960 ÷ 1,000) |
= 192 |
Grade C |
= 200 × (960 ÷ 1,000) |
= 192 |
Total hours |
|
= 768 |
Labour rate variance (LRV)
LRV |
= AT (SR – AR) |
||
Grade A |
= 520 (18.75 –18.00) |
= 520 × 0.75 |
= 390 F |
Grade B |
= 160 (12.00 – 12.75) |
= 160 × – 0.75 |
= (120) U |
Grade C |
= 120 (10.50 – 9.75) |
= 120 × 0.75 |
= 90 F |
Total |
|
|
= 360 F |
Labour Idle Time Variance (LITV)
Given and working note:
Idle time |
= AN × 2 hours |
|
Grade A |
= 13 × 2 |
= 26 hours |
Grade B |
= 4 × 2 |
= 8 hours |
Grade C |
= 3 × 2 |
= 6 hours |
Again,
LITV |
= SR × IT |
|
Grade A |
= 18.75 × 26 |
= 487.50 U |
Grade B |
= 12.00 × 8 |
= 96 U |
Grade C |
= 10.50 × 6 |
= 63 U |
Total |
|
= 646.50 U |
Labour mix variance (LMV)
LMV |
= ƩAT ÷ ƩST × SR × ST – (SR × AT) |
||
Grade A |
= [(800 ÷ 800) × 18.75 × 400] – (18.75 × 520) |
= 7,500 – 9,750 |
= (2250) U |
Grade B |
= [(800 ÷ 800) × 12.00 × 200] – (12.00 × 160) |
= 2,400 – 1,920 |
= 480 F |
Grade C |
= [(800 ÷ 800) × 10.50 × 200] – (10.50 × 120) |
= 2,100 – 1,260 |
= 840 F |
Total |
|
|
= (930) U |
Labour Yield Variance (LEV)
= Standard cost per unit × (Actual yield – Revised standard yield)
= SC × (AY – RSY)
= 12 × (960 – 950)
= 12 × 10
= 120 F
Working note for labour yield variance:
Standard cost |
= SN × SR × SGT |
|
Grade A |
= 10 × 18.75 × 40 |
= 7,500 |
Grade B |
= 5 × 12.00 × 40 |
= 2,400 |
Grade C |
= 5 × 10.50 × 40 |
= 2,100 |
Total |
|
$12,000 |
Standard cost per unit (SC)
= Total standard cost ÷ Standard yield
= $12,000 ÷ 1,000 units
= $12
Revised actual time
RAT |
= AN (SGT – IT) |
|
A |
= 13 (40 –2) |
= 494 |
B |
= 4 (40 –2) |
= 152 |
C |
= 3 (40 –2) |
= 114 |
ΣRAT |
|
= 760 |
Revised standard yield (RSY)
= SY × ƩRAT ÷ ƩST
= 1,000 × 760 ÷ 800
= 950
Labour Efficiency Variance (LEV)
LEV |
= Standard rate × (Revised standard time – Actual time) |
||
|
= SR × (RST – AT) |
||
Grade A |
= 18.75 (384 – 520) |
= 18.75 × –136 |
= (2,550) U |
Grade B |
= 10.00 (192 – 160) |
= 10.00 × 32 |
= 320 F |
Grade C |
= 12.50 (192 – 120) |
= 12.50 × 72 |
= 900 F |
Total |
|
|
= (1,330) U |
Labour cost variance (LCV)
LCV |
= (Revised standard time × Standard rate) – (Actual time × Actual rate) |
||
|
= (RST × SR) – (AT × AR) |
||
Grade A |
= (384 × 18.75) – (520 × 18.00) |
= 7,200 – 9,360 |
= (2,160) U |
Grade B |
= (192 × 10.00) – (160 × 12.75) |
= 1,920 – 2,040 |
= (120) U |
Grade C |
= (192 × 12.50) – (160 × 9.75) |
= 2,400 – 1,560 |
= 840 F |
Total |
|
|
= (1,440) U |
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 2I
Standard: |
||
Raw materials |
Composition |
Rate |
A |
40% |
$5 |
B |
60% |
$4 |
Standard loss in blending is 10%
An article is produced by blending two raw materials:
The company produced 1,000 articles out of the following details during March:
Raw materials |
Stock (kg) March 1 |
Stock (kg) March 31 |
Purchases (kg) |
During March ($) |
A |
60 |
30 |
570 |
3,135 |
B |
40 |
50 |
910 |
3,185 |
Find out: (a) Material price variance; (b) Materials usage variance; (c) Material mix variance; (d) Materials yield variance
[Answer: (nearest) MPV = Rs (150) F; MUV = Rs 1,700 U;
MMV= Nil; MYV= Rs 1,700 U;
* Production = Opening stock + Purchase – Closing stock;
AQ = A + B = 600 + 900 = 1,500 units]
SOLUTION:
Given and working note:
Actual quantity or production |
= Opening stock + Purchase – Closing stock |
|
A |
= 60 + 570 – 30 |
= 600 |
B |
= 40 + 910 – 50 |
= 900 |
|
|
= 1,500 Kg |
Standard quantity:
A = 1500 × 40% = 600 kg
B = 1500 × 60% = 900 kg
Actual price per unit = purchase amount ÷ purchase quantity
A = $3,175 ÷ 570 kg = $5.50
B = $3,185 ÷ 910 kg = $3.50
Materials |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
|
SQ |
SR |
SQ × SR |
AQ |
AR |
AQ × AR |
Std Rate × Actual No. |
A |
600 |
5 |
3,000 |
600 |
5.5 |
3,300 |
5 × 600 = 3,000 |
B |
900 |
4 |
3,600 |
900 |
3.5 |
3,150 |
4 × 900 = 3,600 |
Total |
SQ = 1,500 |
|
SQR = 6,600 |
AQ =1,500 |
|
AQR =6,450 |
AQSR = 6,600 |
SP1 = standard price per unit of actual quantity used |
= ASQR ÷ AQ |
= 6,600 ÷ 1,500 |
= 4.4 |
SP2 = standard price per unit of standard quantity used |
= SQR ÷ SQ |
= 6,600 ÷ 1,500 |
= 4.4 |
SP3 = standard price per unit of standard output |
= SQR ÷ SY |
= 6,600 ÷ 1,350 |
= 4.9 |
Again,
M1 |
= AQ × AP |
= AQR |
= 6,450 |
M2 |
= AQ × SP1 |
= 1,500 × 4.4 |
= 6,600 |
M3 |
= AQ × SP2 |
= 1,500 × 4.4 |
= 6,600 |
M4 |
= AY × SP3 |
= 1,000 × 4.9 |
= 4,900 |
Now,
Materials price variance (MPV) |
= M1 – M2 |
= 6450 – 6600 |
= – 150 F |
Materials usage variance (MUV) |
= M2 – M4 |
= 6600 – 4900 |
= 1700 UF |
Materials mix variance (MMV) |
= M2 – M3 |
= 6600 – 6600 |
= NIL |
Materials yield variance (MYV) |
= M3 – M4 |
= 6600 – 4900 |
= 1700 UF |
Click on the photo for FREE eBooks
TU Questions and Solutions
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
TU: 2061 Modified
Direct labour and other have been provided below by XYZ Company:
Standard |
Actual |
||||||
Labour |
No. |
Rate ($) |
Cost ($) |
Labour |
No. |
Rate ($) |
Cost ($) |
Skilled |
10 |
40 |
400 |
Skilled |
10 |
42.5 |
425 |
Semiskilled |
20 |
20 |
400 |
Semiskilled |
25 |
18.0 |
450 |
Unskilled |
30 |
10 |
300 |
Unskilled |
25 |
12.0 |
300 |
|
60 |
|
1,100 |
|
60 |
|
1,175 |
Standard output per labour hour 0.5 units |
Actual output 1260 units |
||||||
40 hours In a week are paid |
1 DLH was lost for no availability of materials |
Required: (Direct): (a) Labour rate variance; (b) Labour idle time variance
(c) Labour mix variance; (d) Labour efficiency (sub/yield) variance; (e) Labour cost variances
[Answer: LRV = $1,000 U; LITV = $1,150 U; LMV = $1,950 U; LYV = ($3,304) F;
LEV = ($204) F; LCV = $796 U] *SR1 = 1,150; SR2 = 1,100; SR3 = 36.67
SOLUTION
Given and working note:
Labour |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
SN |
SR |
SN × SR |
AN |
AR |
AN × AR |
Std rate × Actual No. |
|
Skilled |
10 |
40 |
400 |
10 |
42.5 |
425 |
40 × 10 = 400 |
Semi-skilled |
20 |
20 |
400 |
25 |
18.0 |
450 |
20 × 25 = 500 |
Unskilled |
30 |
10 |
300 |
25 |
12.0 |
300 |
10 × 25 = 250 |
Total |
SN = 60 |
|
SR2 =1,100 |
|
ARN = 1,175 |
SR1 = 1,150 |
Others
Standard output per gang hours |
0.5 units |
||||||
Standard gang time (SGT) |
40* hours |
||||||
Standard yield (SY) = SN × SGT × 0.5 = 60 × 40 × 0.5 |
1,200 units |
||||||
|
|
||||||
Actual gang time (AGT) |
40* hours |
||||||
Actual yield (AY) |
1,260 units |
||||||
|
|||||||
Note: lack of information, standard gang hours and actual gang hours is same. |
|||||||
|
|||||||
SR1 |
= standard rate in actual mix |
= $1,150 |
|||||
SR2 |
= standard rate in standard mix |
= $1,100 |
|||||
SR3 |
= standard rate in standard output |
= Standard gang time x SR2 ÷ Standard yield = 40 × 1,100 ÷ 1,200 = $36.67 |
|||||
|
|||||||
Again, |
|||||||
L1 |
= AGT × ATR |
= 40 × 1175 |
= $47,000 |
||||
L2 |
= AGT × SR1 |
= 40 × 1150 |
= $46,000 |
||||
L3 |
= (AGT – IT) × SR1 |
= (40 – 1) × 1,150 |
= $44,850 |
||||
L4 |
= (AGT – IT) × SR2 |
= (40 – 1) × 1,100 |
= $42,900 |
||||
L5 |
= AY × SR3 |
= 1260 × 36.67 |
= $46,204 |
||||
Now, |
|||||||
Labour rate variance (LRV) |
= L1 – L2 |
= 47,000 – 46,000 |
= 1,000 U |
||||
Labour idle time variance (LITV) |
= L2 – L3 |
= 46,000 – 44,850 |
= 1,150 U |
||||
Labour mix variance (LMV) |
= L3 – L4 |
= 44,850 – 42,900 |
= 1,950 U |
||||
Labour yield variance (LYV) |
= L4 – L5 |
= 42,900 – 46,204 |
= (3,304) F |
||||
Labour efficiency variance (LEV) |
= L2 – L5 |
= 46,000 – 46,204 |
= (204) F |
||||
Labour cost variance (LCV) |
= L1 – L5 |
= 47,000 – 46,204 |
= 796 U |
||||
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
TU: 2061/S Modified
The standard labour cost and the actual labour cost incurred by a manufacturing company have been presented below:
Standard |
Actual |
||||||
Labour |
No. |
Rate ($) |
Cost ($) |
Labour |
No. |
Rate ($) |
Cost ($) |
Skilled |
4 |
60 |
240 |
Skilled |
3 |
65 |
195 |
Semiskilled |
6 |
40 |
240 |
Semiskilled |
8 |
35 |
280 |
Unskilled |
10 |
20 |
200 |
Unskilled |
9 |
20 |
180 |
Total |
20 |
|
680 |
Total |
20 |
|
655 |
Standard output per gang hour 20 units |
output produced 780 units |
||||||
40 hours in a week required to work and paid |
|
Required: Five labour variances
[Answer: LRV= (1,000) F; LMV= Nil, LYV= 680 U; LEV= 680 U;
LCV= (320) F] *SR1 = 680; SR2 = 680; SR3 = 34
SOLUTION
Given and working note:
Labour |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
|
SN |
SR |
SN × SR |
AN |
AR |
AN × AR |
Std. rate × Actual No. |
Skilled |
4 |
60 |
240 |
3 |
65 |
195 |
60 × 3 = 180 |
Semi-skilled |
6 |
40 |
240 |
8 |
35 |
280 |
40 × 8 = 320 |
unskilled |
10 |
20 |
200 |
9 |
20 |
180 |
20 × 9 = 180 |
Total |
SR2 = 680 |
|
ARN= 655 |
SR1 = 680 |
Others
Standard output per gang hours |
20 units |
Actual gang time (AGT) |
40* hours |
||||||
Standard gang time (SGT) |
40* hours |
Actual yield (AY) |
780 units |
||||||
Standard yield (SY) = 20 × SGT = 20 × 40 |
800 units |
|
|
||||||
|
|||||||||
Note > lack of information, standard gang hours and actual gang hours is same. |
|||||||||
|
|||||||||
SR1 = standard rate in actual mix |
= $680 |
||||||||
SR2 = standard rate in standard mix |
= $680 |
||||||||
SR3 = standard rate in standard output |
= (Standard gang time x SR2) ÷ Standard yield = 40 × 680 ÷ 800 = $34 |
||||||||
|
|||||||||
Again, |
|||||||||
L1 |
= AGT × ARN |
= 40 × 655 |
= $26,200 |
||||||
L2 |
= AGT × SR1 |
= 40 × 680 |
= $27,200 |
||||||
L3 |
= AGT × SR2 |
= 40 × 680 |
= $27,200 |
||||||
L4 |
= AY × SR3 |
= 780 × 34 |
= $26,520 |
||||||
|
|||||||||
Now, |
|||||||||
Labour rate variance (LRV) |
= L1 – L2 |
= 26,200 – 27,200 |
= (1,000) F |
||||||
Labour mix variance (LMV) |
= L2 – L3 |
= 27,200 – 27,200 |
= Nil |
||||||
Labour yield variance (LYV) |
= L3 – L4 |
= 27,200 – 26,520 |
= 680 U |
||||||
Labour efficiency variance (LEV) |
= L2 – L4 |
= 27,200 – 26,520 |
= 680 U |
||||||
Labour cost variance (LCV) |
= L1 – L4 |
= 26,200 – 26,520 |
= (320) F |
||||||
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
TU: 2063 Modified
The detailed information regarding direct labour standard and use has been summarized below:
Standard |
Actual |
||||||
Labour |
No. |
Rate ($) |
Cost |
Labour |
No. |
Rate ($) |
Cost |
Skilled |
4 |
60 |
240 |
Skilled |
5 |
60 |
300 |
Semiskilled |
7 |
40 |
280 |
Semiskilled |
5 |
50 |
250 |
Unskilled |
9 |
20 |
180 |
Unskilled |
10 |
18 |
180 |
Total |
20 |
|
700 |
Total |
20 |
|
730 |
Standard output per gang hour will be 10 units. |
Actual output realized 430 units |
||||||
Labour will be required to work for 40 hours in a week and they will be paid for those hours |
|
Required: (Direct): (a) Labour rate variance; (b) Labour mix variance; (c) Labour efficiency (sub/yield) variance;
(d) Labour efficiency (use) variance; (e) Labour cost variances
[Answer: LRV= 1,200 U; LMV= Nil, LYV= (2,100) F; LEV= (2,100) F;
LCV= (900) F] *SR1 = 700; SR2 = 700; SR3 = 70
SOLUTION
Given and working note:
Labour |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
|
SN |
SR |
Amount |
AN |
AR |
Amount |
SR × AN |
Skilled |
4 |
60 |
240 |
5 |
60 |
300 |
60 × 5 = 300 |
Semiskilled |
7 |
40 |
280 |
5 |
50 |
250 |
40 × 5 = 200 |
Unskilled |
9 |
20 |
180 |
10 |
18 |
180 |
20 × 10 = 200 |
Total |
SR2 = 700 |
|
ATR = 730 |
SR1 = 700 |
Others
Standard gang time (SGT) |
40* hours |
Actual gang time (AGT) |
40* hours |
||||||
Standard yield (SY) = SGT × 10 = 40 × 10 |
400 units |
Actual yield (AY) |
430 |
||||||
|
|||||||||
Note: lack of information, standard gang hours and actual gang hours is same. |
|||||||||
|
|||||||||
SR1 |
= standard rate in actual mix |
= $700 |
|||||||
SR2 |
= standard rate in standard mix |
= $700 |
|||||||
SR3 |
= standard rate in standard output |
= (Standard gang time x SR2) ÷ Standard yield = 40 × 700 ÷ 400 = $70 |
|||||||
|
|||||||||
Again, |
|||||||||
L1 |
= AGT × ATR |
= 40 × 730 |
= 29,200 |
||||||
L2 |
= AGT × SR1 |
= 40 × 700 |
= 28,000 |
||||||
L3 |
= AGT × SR2 |
= 40 × 700 |
= 28,000 |
||||||
L4 |
= AY × SR3 |
= 430 × 70 |
= 30,100 |
||||||
Now, |
|||||||||
Labour rate variance (LRV) |
= L1 – L2 |
= 29,200 – 28,000 |
= 1,200 U |
||||||
Labour mix variance (LMV) |
= L2 – L3 |
= 28,000 – 28,000 |
= Nil |
||||||
Labour yield variance (LYV) |
= L3 – L4 |
= 28,000 – 30,100 |
= (2,100) F |
||||||
Labour efficiency variance (LEV) |
= L2 – L4 |
= 28,000 – 30,100 |
= (2,100) F |
||||||
Labour cost variance (LCV) |
= L1 – L4 |
= 29,200 – 30,100 |
= (900) F |
||||||
Click on the photo for FREE eBooks
#####
Problems and Answers of Labour Variance in Standard Costing |
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 2A
The following extracted information is available:
Labour |
Standard |
Actual |
||
No. of workers |
Wage rate per hour |
No. of workers |
Wage rate per hour |
|
Semi -skilled |
200 |
$37.50 |
220 |
$36.00 |
Unskilled |
100 |
$22.50 |
80 |
$24.00 |
Standard time fixed for work 50 hours. Work actually completed in also 50 hours.
Required: (Direct) (a) Labour rate variance; (b) Labour mix variance; (c) Labour efficiency variance; (d) Labour cost variances
[Answer: LRV = $10,500 F; LMV = $15,000 U; LEV = $15,000 U;
LCV = $4,500 U] *SR1 = 10,050; SR2 = 9,750;
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 2B
ABC Company gives you following standard and actual data:
Standard |
Actual |
||||||
Workers |
No. |
Rate per hour |
Hours worked |
Workers |
No. |
Rate per hour |
Hours Worked |
Grade A |
50 |
$50 |
100 |
Grade A |
30 |
$75 |
120 |
Grade B |
100 |
$25 |
100 |
Grade B |
120 |
$20 |
120 |
Required: (a) Labour mix variance; (b) Labour efficiency variance; (c) Labour rate variance; (d) Labour yield variance
[Answer: LRV = $18,000 U; LMV = ($60,000) F; LYV = $100,000 U;
LEV = $40,000 U] *SR1 = 4500; SR2 = 5000;
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 2C
The following extracted data related to labour of ABC Company has given below:
Standard |
Actual |
||||
Labour |
Hour per unit |
Rate per hour |
Labour |
Hours per unit |
Rate per hour |
Skilled |
5 |
37.50 |
Skilled |
4.5 |
50.00 |
Semi-skilled |
4 |
18.75 |
Semi-skilled |
4.2 |
18.75 |
Unskilled |
8 |
12.50 |
Unskilled |
10 |
11.25 |
Standard and actual productions were 1,000 units. Standard and actual gang time 48 hours in a week.
Required: (Direct): (a) Labour rate variance; (b) Labour mix variance; (c) Labour yield variance; (d) Labour efficiency variance;
(d) Labour cost variances
[Answer: LRV = $2,100 U; LMV = $480 U; LYV = Nil; LEV = $480 U;
LCV = $2,580 U; *SR1 = 372.5; SR2 = 362.5; SR3 = 17.40
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 2D
The details regarding labor cost have been provided as:
Type |
Standard |
Actual |
||||
No. |
Rate/Hour |
Cost |
No. |
Rate/Hour |
Cost |
|
Skilled |
1 |
$50 |
50 |
1 |
$45 |
45 |
Semi- skilled |
3 |
$30 |
90 |
4 |
$30 |
120 |
Unskilled |
6 |
$20 |
120 |
5 |
$22 |
110 |
|
10 |
|
260 |
10 |
|
275 |
40 hours a week needed to work and paid. Actual output produced 360 units. Standard output per gang hour is 8 units.
Required: (direct): (a) Labour rate variance; (b) Labour mix variance; (c) Labour efficiency sub (yield) variance;
(d) Labour efficiency variance; (e) Labour cost variance
[Answer: LRV = $200 U; LMV = $400 U; LYV = ($1,300) F; LEV = ($900) F;
LCV = ($700) F] *SR1 = 270; SR2 = 260; SR3 = 32.5
EP Online Study
Thank you for investing your time.
Please comment below the article and share this post on your social media platform.
Jay Google, Jay YouTube, Jay Social Media
The post Labour Variance | Rate | Efficiency | Idle Time | Mix | Yield | Cost | Problem & Solution appeared first on EP Online Study.
]]>The post Materials Variance | Cost | Price | Usage | Mix | Yield | Problems and Solutions appeared first on EP Online Study.
]]>
In a manufacturing company, materials and labour are the most important factors for production.
Raw materials are converted into semi-finished goods and finished goods with the help of labour.
While manufacturing the goods, all the input goods are NOT output or yield.
There are normal and abnormal losses.
When the company cannot stop or control the loss of goods on a natural basis; it is called normal loss.
Normal losses are weight loss, shrinkage, evaporation, rust etc.
When the company can stop or control loss but could not control it, it is known as abnormal loss.
Abnormal loss is due to carelessness, fatigue, rough handling, abnormal or bad working condition, lack of proper knowledge, low-quality raw materials, machine break down, accidents etc.
We will study the following materials variances in this topic:
Materials cost variance
Materials price variance
Materials usage variance
Materials mix variance
Materials yield variance
Every manufacturing company and business organization needs human being resources.
These human beings may be the resource of administrators and labour.
Without labour, a manufacturing company cannot complete its production.
It is saying, “Talented, calibre and skilled manpower is the other assets of the business organization.”
There are three types of labour.
They are unskilled labour, semi-skilled labour and skilled labour.
Unskilled labour gets fewer wages but skilled labour gets the highest wages.
The payment made to the labour in exchange for its service is called labour cost.
It is a major part of the total cost of production.
Labour cost is also commonly called wages.
Labour cost or wages is one of the major elements of cost.
Labour cost represents the expense incurred on both direct and indirect labour.
Unproductive time is known as idle time.
It may be due to normal or abnormal reasons.
In idle time, workers have been paid without any production activity.
To identify the reasons for the idle time in the factory, an idle time card is maintained.
We will study the following labour variances in this topic:
Labour rate variance
Labour efficiency variance
Labour idle time variance
Labour mix variance
Labour yield variance
Labour cost variance
Materials variances are more popularly known as materials cost variance (MCV).
The materials cost variance is the difference between the standard costs of materials used in manufacturing and actual output.
The material used is also known as materials input.
Materials variance = Standard input – Actual output
This is the difference between the actual cost incurred for direct materials and the expected (standard) cost of those materials.
It is useful for determining the ability of a business to incur materials costs close to the levels at which it had planned to incur them.
However, the expected (or standard) cost of materials can be a negotiated figure or only based on a certain purchase volume, which renders this variance less usable.
The variance can be further subdivided into the purchase price variance and the material yield variance; they are:
Purchase price variance
This is concerned solely with the price at which direct materials were acquired.
(Actual price – Standard price) × Actual quantity
Material yield variance
This is concerned solely with the number of units of the materials used in the production process.
(Actual unit usage – Standard unit usage) × Standard cost per unit
Material Variance Related to Size
A variance is considered to be material if it exceeds a certain percentage or dollar amount.
This approach to material variance is commonly used by auditors, who (for example) may ask to see explanations of all variances exhibiting a change of at least $25,000 or 15% from the preceding year.
A variation on the concept is to consider a transaction material if its presence or absence would alter the decisions of a user of a company’s financial statements.
First of all, the following variances should be found out (Requirement for materials variance):
SQ |
= Standard quantity |
Types of materials variance: |
RSQ |
= Revised standard quantity |
Materials Cost Variance (MCV) |
SR or SP |
= Standard rate or piece per unit |
Materials Price Variance (MPV) |
AQ |
= Actual quantity |
Materials Usage Variance (MUV) |
AR or AP |
= Actual rate or price per unit |
Materials Mix Variance (MMV) |
SY or SO |
= Standard yield or output |
Materials Yield Variance (MYV) |
AY or AO |
= Actual yield or output |
|
AQSR |
= Actual quantity × standard rate |
|
SQR |
= Standard quantity × standard rate |
|
SP1 |
= standard rate per unit of actual quantity used |
|
|
= AQSR ÷ AQ |
|
SP2 |
= standard rate per unit of standard quantity used = SQR ÷ SQ |
|
SP3 |
= standard rate per unit of standard output |
|
|
= SQR ÷ SY |
|
######
Click on the link for YouTube videos |
|
Accounting Equation |
|
Journal Entries in Nepali |
|
Journal Entries |
|
Journal Entry and Ledger |
|
Ledger |
|
Subsidiary Book |
|
Cashbook |
|
Trial Balance and Adjusted Trial Balance |
|
Bank Reconciliation Statement (BRS) |
|
Depreciation |
|
|
|
Click on the link for YouTube videos chapter wise |
|
Financial Accounting and Analysis (All videos) |
|
Accounting Process |
|
Accounting for Long Lived Assets |
|
Analysis of Financial Statement |
######
The difference between the actual cost of direct materials and the standard cost of direct materials is known as materials cost variance.
This variance arises due to the difference between materials consumption/allowed or the difference between actual rates paid/determined.
MCV |
= Standard cost of materials – Actual cost of materials |
Or |
= (Standard quantity × Standard rate) – (Actual quantity × Actual rate) |
Or |
= (SQ × SR) – (AQ × AR) |
|
|
Or |
= Materials price variance + Materials usage or quality variance |
Or |
= Materials price variance + Materials mix variance + Materials yield variance |
The variance due to the difference between the standard rate and actual rate is referred to as materials price variance.
It arises due to:
Actual rate and planned rate,
Purchasing of superior or inferior quality of materials than planned,
Discount received on purchase,
Increase in custom duty, transport etc
MPV |
= Actual quantity × (Standard rate – Actual rate) |
Or |
= AQ × (SR – AR) |
The variance due to the difference between standard quantity and actual quantity consumed is known materials usage variance. These arise due to:
Increase or decrease in scrap than expected.
In-efficiency of workers.
The difference in the quality of materials than planned.
Low or high yield or output of production than expected.
Change in materials mix and production methods.
MUV |
= Standard rate × (Standard quantity – Actual quantity) |
Or |
= SR × (SQ – AO) |
If standard output and actual output differ, standard quantity should be revised
Where: Revised standard quantity (RSQ) = (Standard quantity ÷ Standard output) × Actual output
If there is a loss in question (standard or actual yield is less than input)
Where: Revised standard yield (RSY) = (Standard quantity ÷ Standard output) × Actual yield
Three (3) variances without mix and yield variance
Step-1, to calculate the total cost |
Step-2, to find out |
|
M1 = AQ × AR |
AQ = Actual quantity used |
|
M2 = AQ × SR |
AR = Actual rate per unit |
|
M3 = SQ × SR |
SQ = Standard quantity specified for actual output |
|
|
SR = Standard rate per unit |
|
|
||
Variances: |
by table |
by formula |
Materials Price variance |
= M1 – M2 |
= AQ × (SR – AR) |
Materials Usage Variance |
= M2 – M3 |
= SR × (SQ – AQ) |
Materials Cost Variance |
= M1 – M3 |
= (SQ × SR) – (AQ × AR) |
Keep in Mind (KIM)
· Standard quantity = Standard materials per unit × Actual output |
· If standard yield and actual yield is equal, a revised standard quantity is required: |
|
Revised standard quantity (RSQ) = SQ × Actual output or yield ÷ Standard output or yield |
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 1A
Following data is available for materials X:
Standard rate of materials per kg $25
Standard quality of materials 10,000 kg
Standard rate of standard mix $250,000
Actual quality of materials 11,500 kg
Actual rate of materials per kg $24
Actual cost rate of actual mix $276,000
Required: (three variances of materials) (a) Materials price variance; (b) Materials usage variance; (c) Materials cost variance
[Answer: MPV = $11,500 F; MUV = $26,000 U; MVC = $26,000 U]
SOLUTION:
By table method:
Given and working note:
Materials |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
|
Qty/ No. |
Rate |
Qty × Rate |
Qty/ No. |
Rate |
Qty × Rate |
Std Rate × Actual Qty. |
X |
10,000 |
25 |
250,000 |
11,500 |
24 |
276,000 |
25 × 11,500 = 287,500 |
Total |
SQ = 10,000 |
|
SQR = 250,000 |
AQ =11,500 |
|
AQR =276,000 |
AQSR = 287,500 |
Again,
M1 = AQ × AR |
= 11,500 × 24 |
= 276,000 |
|
M2 = AQ × SR |
= AQSR |
= 287,500 |
|
M3 = SQ × SR |
= 10,000 × 25 |
= 250,000 |
|
|
|
|
|
Now, |
|
|
|
Materials Price Variance |
(MPV) = M1 – M2 |
= 276,000 – 287,500 |
= (11,500) F |
Materials Usage Variance |
(MUV) = M2 – M3 |
= 287,500 – 250,000 |
= 37,500 U |
Materials Cost Variance |
(MCV) = M1 – M3 |
= 276,000 – 250,000 |
= 26,000 U |
By formula method:
Materials price variance (MPV)
= Actual quantity × (Standard rate – Actual rate)
= 11,500 kg ($25 – $24)
= 11,500 × $1
= $11,500 favourable
Materials usage variance (MUV)
= Standard rate × (Standard quantity – Actual quantity)
= $25 (10,000 kg – 11,500 kg)
= 25 × – 1,500
= ($37,500) unfavourable
Materials cost variance (MCV)
= (Standard quantity × Standard rate) – (Actual quantity × Actual rate)
= (10,000 kg × $25) – (11,500 kg × $24)
= 250,000 – 276,000
= ($26,000) unfavourable
Keep in Mind (KIM)
Formula method |
Table method |
Positive result or answer means favourable (F) |
Positive result or answer means unfavourable (U) or adverse (A) |
Negative result or answer means un-favourable (U) |
Negative result or answer means favourable (F) |
or adverse (A) |
|
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 1B
BK Chemical Industries has the following data related to product X for the month of January:
Opening stock |
175 kg |
Cost of materials purchase |
$13,50,000 |
Closing stock |
200 kg |
Purchase rate |
$450 per kg |
Actual production |
2,400 kg |
Standard rate |
$400 per kg |
Standard materials required for 75 kg finished production in 100 kg raw materials
Required: (three variances of materials) (1) Materials price variance; (2) Materials usage variance; (3) Materials cost variance
[Answer: MPV = $11,500 F; MUV = $26,000 U; MVC = $26,000 U]
SOLUTION:
Given and working note:
Materials purchase quantity
= $13,50,000 ÷ $450 per kg
= 2,000 kg
Standard quantity
= Standard materials × Actual production
= 100/75 × 2,400
= 3,200
Actual quantity (AQ)
= Opening stock + Purchase – Closing stock
= 175 + 3,000 – 200
= 2,975 kg
By table method:
Given and working note:
Materials |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
|
Qty/ No. |
Rate |
Qty × Rate |
Qty/ No. |
Rate |
Qty × Rate |
Std Rate × Actual Qty. |
X |
3,200 |
400 |
12,80,000 |
2,975 |
450 |
13,38,750 |
400 × 2,975 = 11,90,000 |
Total |
SQ = 3,200 |
|
SQR = 12,80,000 |
AQ = 2,975 |
|
AQR = 13,38,750 |
AQSR = 11,90,000 |
Others
Standard Yield/output (SY) = ?
Actual yield/output (AY) = 2,400 kg
Again, |
|||
M1 = AQ × AR |
= 2,975 × 450 |
= 13,38,750 |
|
M2 = AQ × SR |
= AQSR |
= 11,90,000 |
|
M3 = SQ × SR |
= 3,200 × 400 |
= 12,80,000 |
|
|
|
|
|
Now, |
|
|
|
Materials Price Variance (MPV) |
= M1 – M2 |
= 13,38,750 – 11,90,000 |
= 148,750 U |
Materials Usage Variance (MUV) |
= M2 – M3 |
= 11,90,000 – 12,80,000 |
= (90,000) F |
Materials Cost Variance (MCV) |
= M1 – M3 |
= 13,38,750 – 12,80,000 |
= 58,750 U |
By formula method:
Materials price variance (MPV)
= Actual quantity × (Standard rate – Actual rate)
= 2,975 kg ($400 – $450)
= 2,975 × –$50
= ($148,750) unfavourable
Materials usage variance (MUV)
= Standard rate × (Standard quantity – Actual quantity)
= $400 (3,200 kg – 2,975 kg)
= 400 × 225
= $90,000 favourable
Materials cost variance (MCV)
= (Standard quantity × Standard rate) – (Actual quantity × Actual rate)
= (3,200 kg × $400) – (2,975 kg × $450)
= $12,80,0000 – $13,38,750
= ($58,750) unfavourable
(4) Materials mix variance, MMV
When a product needs more two or more than two raw materials, it is known as materials mix.
Materials quantities are estimated according to output.
There may be normal or abnormal loss of quantity to compare input and output of the quantity.
The variance due to the difference between standard composition and actual composition is known as materials mix variance.
It is related to materials input.
There are two types of materials mix variance.
Standard quantity and actual mix are equal but the standard ratio and actual mix ratio is different.
MMV
= Standard rate × (Standard quantity – Actual quantity)
= SR × (SQ – AQ)
Standard quantity and actual mix are as well as standard ratio and actual mix ratio is different.
= (Total Qty of actual mix ÷ Total Qty of standard mix) × (Standard quantity × standard rate) – (SR × AQ)
= Standard rate × (Revised standard quantity – Actual quantity)
= SR × (RSQ – AQ)
MMV
RSQ = AQ÷SQ × Standard quantity of particular materials
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 1C
ABC Manufacturing Company (P) Ltd has the following data related to materials:
Materials |
Standard |
Actual |
||||
|
Kg (Q) |
Rate |
Amount |
Kg (Q) |
Rate |
Amount |
A |
10 |
20 |
200 |
5 |
30 |
150 |
B |
20 |
30 |
600 |
10 |
60 |
600 |
C |
20 |
60 |
1,200 |
15 |
50 |
750 |
There is not any loss in quality while manufacturing. Therefore actual yield is 50 units.
Required: (a) Materials price variance; (b) Materials mix variance; (c) Materials usage variance; (d) Materials cost variance
[Answer: MPV = $(200) U; MMV = $(100) U;
MUV = $700 F; MCV = $500 F]
SOLUTION:
Given and working note:
|
SQ |
SR |
AQ |
AR |
|
A |
10 |
20 |
5 |
30 |
|
B |
20 |
30 |
10 |
60 |
|
C |
20 |
60 |
15 |
50 |
|
|
|
|
|
|
|
By formula method:
Materials price variance (MPV)
MPV |
= AQ (SR – AR) |
|
|
A |
= 5 (20 – 30) |
= 5 × – 10 |
= (50) U |
B |
= 10 (30 – 60) |
= 10 × – 30 |
= (300) U |
C |
= 15 (60 – 50) |
= 15 × 10 |
= 150 F |
|
|
|
(200) U |
Materials mix variance (MMV)
= (Total Qty of actual mix ÷ Total Qty of standard mix) × (Standard quantity × standard rate) – (SR × AQ)
= (30÷50) × [(10×20) + (20×30) + (20×60)] – [(20×5) + (30×10) + (60×50)]
= 0.6 × 2,000 – [1,300]
= 1,200 – 1,300
= ($100) U
Alternative,
MMV |
= SR × (RSQ – AQ) |
|
|
A |
= 20 (6 – 5) |
= 20 × 1 |
= 20 |
B |
= 30 (12 – 10) |
= 30 × 2 |
= 60 |
C |
= 60 (12 – 15) |
= 60 × – 3 |
= (180) |
|
|
Total |
(100) U |
Given and working note:
Revised standard quantity (RSQ) |
= AQ ÷ SQ × Standard quantity of particular materials |
|
A |
= 30÷50 × 10 |
= 6 |
B |
= 30÷50 × 20 |
= 12 |
C |
= 30÷50 × 20 |
= 12 |
Materials usage variance (MUV)
MUV |
= SR × (SQ – AQ) |
|
|
A |
= 20 (10 – 5) |
= 20 × 5 |
= 100 F |
B |
= 30 (20 – 10) |
= 30 × 10 |
= 300 F |
C |
= 60 (20 – 15) |
= 60 × 5 |
= 300 F |
|
|
Total |
700 F |
Materials cost variance (MCV)
MCV |
= (SQ × SR) – (AQ × AR) |
|
|
A |
= (10 × 20) – (5 × 30) |
= 200 – 150 |
= 50 F |
B |
= (20 × 30) – (10 × 60) |
= 600 – 600 |
= Nil |
C |
= (20 × 60) – (15 × 50) |
= 1,200 – 750 |
= 450 F |
|
|
Total |
500 F |
Keep in Mind (KIM)
If standard output and actual output is not equal, a revised standard quantity is required. |
Assume standard yield and actual yield 1 if there is no value in the question. |
If there are differences between the standard quantity of materials and the actual quantity of materials, an answer of mix variance and yield variance is different in the table method and formula method. |
By table method:
Given and working note:
Materials |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
Qty/ No. |
Rate |
Qty × Rate |
Qty/ No. |
Rate |
Qty × Rate |
Std Rate × Actual Qty. |
|
A |
10 |
20 |
200 |
5 |
30 |
150 |
20 × 5 = 100 |
B |
20 |
30 |
600 |
10 |
60 |
600 |
30 × 10 = 300 |
C |
20 |
60 |
1,200 |
15 |
50 |
750 |
60 × 15 = 900 |
Total |
SQ = 50 |
|
SQR =2,000 |
AQ = 30 |
|
AQR = 1,500 |
AQSR = 1,300 |
Others
Standard Yield/Output (SY) = 50 kg
Actual Yield/Output (AY) = 50 Kg
SP1 = standard rate per unit of actual quantity used = AQSR ÷ AQ = 1,300 ÷ 30 = 43.33
SP2 = standard rate per unit of standard quantity used = SQR ÷ SQ = 2,000 ÷ 50 = 40
Again,
M1 |
= AQ × AR |
= AQR |
= 1,500 |
M2 |
= AQ × SP1 |
= 30 × 43.33 |
= 1,300 |
M3 |
= AQ × SP2 |
= 30 × 40 |
= 1,200 |
M4 |
= AY × SP2 |
= 50 × 40 |
= 2,000 |
Now,
Materials Price Variance (MPV) = M1 – M2 = 1,500 – 1,300 = 200 U
Materials Mix Variance (MMV) = M2 – M3 = 1,300 – 1,200 = 100 U
Materials Usage Variance (MUV) = M2 – M4 = 1,300 – 2,000 = (700) F
Materials Cost Variance (MCV) = M1 – M4 = 1,500 – 2,000 = (500) F
Here, materials yield means output of the materials.
It is also known as materials sub-usage variance.
The manufacturing company estimates its output at the time of the production.
But, there may be differences between actual output and standard output.
Variance or difference is due to normal or abnormal loss at the time of production.
There are two methods for materials yield variance:
(1) When actual mix (quantity) and standard mix (quantity) are not vary/difference: (when a standard loss is not given)
MYV |
= Standard cost per unit (Actual yield or output – Standard yield for actual input) |
Or |
= SC × (AY – SY) |
Standard cost per unit (SC) = Total standard cost ÷ Net standard yield or SR3
(2) When actual mix (quantity) and standard mix (quantity) are vary/difference: (when a standard loss is given)
MYV |
= Standard cost per unit (Actual yield – Revised standard yield) |
Or |
= SC × (AY – RSY) |
Revised standard yield = Actual input – (Actual input @ standard loss %)
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 1D
The following data related to materials are given by Om Manufacturing Company:
Standard materials mix |
Actual materials mix |
||||
Materials |
Units |
Rate |
Materials |
Units |
Rate |
M |
700 |
100 |
A |
400 |
110 |
N |
300 |
50 |
B |
200 |
60 |
Additional information:
Standard materials have 15% loss while actual materials have 10% loss
Required: (1) Materials price variance; (2) Materials mix variance; (3) Materials usage variance; (4) Materials cost variance;
(5) Materials yield variance
[Answer: MPV = $6,000 U; MMV = $1,000 U; MYV = ($3,000) F;
MUV = ($4,000) F; MCV = $2,000 U]
SOLUTION:
(By table method)
Given and working note:
Materials |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
Qty/ No. |
Rate |
Qty × Rate |
Qty/ No. |
Rate |
Qty × Rate |
Std Rate × Actual Qty. |
|
M |
700 |
100 |
70,000 |
400 |
110 |
44,000 |
100 × 400 = 40,000 |
N |
300 |
50 |
15,000 |
200 |
60 |
12,000 |
50 × 200 = 10,000 |
Total |
SQ = 1,000 |
|
SQR = 85,000 |
AQ = 600 |
|
AQR = 66,000 |
AQSR = 50,000 |
Others
Standard yield (SY) (1,000–1,000 @15%) = 8580 kg
Actual yield (AY) (600–600 @10%) = 540 Kg
SP1 = standard price per unit of actual quantity used = AQSR ÷ AQ = 50,000 ÷ 600 = 83.33
SP2 = standard price per unit of standard quantity used = SQR ÷ SQ = 85,000 ÷ 1,000 = 85
SP3 = standard price per unit of standard output = SQR ÷ SY = 85,000 ÷ 850 = 100
Again,
M1 = AQ × AR = AQR = 56,000
M2 = AQ × SP1 = 600 × 83.33 = 50,000
M3 = AQ × SP2 = 600 × 85 = 51,000
M4 = AY × SP3 = 540 × 100 = 54,000
Now,
Materials Price Variance (MPV) = M1 – M2 = 56,000 – 50,000 = $6,000 U
Materials Mix Variance (MMV) = M2 – M3 = 50,000 – 51,000 = $1,000 U
Materials Yield Variance (MYV) = M3 – M4 = 51,000 – 54,000 = $(3,000) F
Materials Usage Variance (MUV) = M2 – M4 = 50,000 – 54,000 = $(4,000) F
Materials Cost Variance (MCV) = M1 – M4 = 56,000 – 54,000 = $2,000 U
By formula method:
Materials price variance (MPV)
MPV |
= AQ (SR – AR) |
|
|
M |
= 400 (100 – 110) |
= 400 × – 10 |
= (4,000) U |
N |
= 200 (50 – 60) |
= 200 × – 10 |
= (2,000) U |
|
|
Total |
(6,000) U |
Materials mix variance (MMV)
MMV |
= SR × (RSQ – AQ) |
|
|
M |
= 100 × (420 – 400) |
= 100 × 20 |
= 2,000 F |
N |
= 50 × (180 – 200) |
= 50 × – 20 |
= (1,000) U |
|
|
Total |
1,000 F |
Where:
Revised standard quantity (RSQ) |
= AQ ÷ SQ × Standard quantity of particular materials |
|
M |
= 600 ÷ 1,000 × 700 |
= 420 |
N |
= 200 ÷ 1,000 × 300 |
= 180 |
Materials yield variance (MYV)
= SC × (AY – RSY)
= 100 (540 – 510)
= 100 × 30
= 3,000 F
Where:
SC = Total standard cost ÷ Standard output or SR
= $85,000 ÷ 850 kg
= 100
Revised standard yield
= Actual input – (Actual input @ standard loss %)
= 600 – 600@15%
= 510
Materials usage variance (MUV)
MUV |
= SR × (RSY – AQ) |
|
|
M |
= 100 × (444.71 – 400) |
= 100 × 44.71 |
= 4,471 F |
N |
= 50 v (190.59 – 200) |
= 50 × – 9.41 |
= (471) U |
|
|
Total |
= 4,000 F |
Where:
Revised standard yield (RSY) |
= (Standard quantity ÷ Standard yield) × Actual yield |
|
M |
= 700 ÷ 850 × 540 |
= 444.71 |
N |
= 300 ÷ 850 × 540 |
= 190.59 |
Materials cost variance (MCV)
MCV |
= (SQ × SR) – (AQ × AR) |
|
|
M |
= (444.71 × 100) – (400 × 110) |
= 44,471 – 44,000 |
= 471 F |
N |
= (190.59 × 50) – (200 × 60) |
= 9,529 – 12,000 |
= (2,471) U |
|
|
Total |
(2,000) U |
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 1E
The following data related to materials are given by Pedilight Chemical Ltd:
Standard materials mix |
Actual materials mix |
||||
Materials |
Units/kg |
Rate |
Materials |
Units/kg |
Rate |
A |
80 |
300 |
A |
83 |
250 |
B |
120 |
400 |
B |
119 |
425 |
Additional information:
Standard materials have 15% loss while actual output is 170 kg
Required: (1) Materials price variance; (2) Materials mix variance; (3) Materials yield variance; (4) Materials usage variance;
(5) Materials cost variance; (6) Verify the result (MCV, MUV)
[Answer: MPV = ($1,175) F; MMV = ($220) F; MYV = ($3,828) F;
MUV = ($4,048) F; MCV = ($5,223) F]
SOLUTION:
By table method:
Given and working note:
Materials |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
Qty/ No. |
Rate |
Qty × Rate |
Qty/ No. |
Rate |
Qty × Rate |
Std Rate × Actual Qty. |
|
A |
80 |
300 |
24,000 |
83 |
250 |
20,750 |
300 × 83 = 24,900 |
B |
120 |
400 |
48,000 |
119 |
425 |
50,575 |
400 × 119 = 47,600 |
Total |
SQ = 200 |
|
SQR = 72,000 |
AQ = 202 |
|
AQR = 71,325 |
AQSR = 72,500 |
Others
Standard yield (SY) (200 – 200@15%) = 170 Kg Actual yield (AY) (given) = 170 Kg
Again,
Now,
|
Standard yield (SY) (200 – 200@15%) = 170 Kg
Actual yield (AY) (given) = 170 Kg
SP1 = standard price per unit of actual quantity used |
= AQSR ÷ AQ |
= 72,500 ÷ 202 |
= 358.91 |
SP2 = standard price per unit of standard quantity used |
= SQR ÷ SQ |
= 72,000 ÷ 200 |
= 360.00 |
SP3 = standard price per unit of standard output |
= SQR ÷ SY |
= 72,000 ÷ 170 |
= 423.53 |
Again,
M1 |
= AQ × AR |
= AQR |
= 71,325 |
M2 |
= AQ × SP1 |
= 202 × 358.91 |
= 72,500 |
M3 |
= AQ × SP2 |
= 202 × 360.00 |
= 72,720 |
M4 |
= AY × SP3 |
= 170 × 423.53 |
= 72,000 |
Now,
Materials Price Variance (MPV) = M1 – M2 |
= 71,325 – 72,500 |
= ($1,175) F |
Materials Mix Variance (MMV) = M2 – M3 |
= 72,500 – 72,720 |
= ($220) F |
Materials Yield Variance (MYV) = M3 – M4 |
= 72,720 – 72,000 |
= $720 U |
Materials Usage Variance (MUV) = M2 – M4 |
= 72,500 – 72,000 |
= $500 U |
Materials Cost Variance (MCV) = M1 – M4 |
= 71,325 – 72,000 |
= ($675) F |
Verification:
Materials cost variance |
= Materials price variance + Materials usage variance |
(675) |
= (1,175) + 500 |
(675) |
= (675) proved |
|
|
Or MCV |
= MPV + MMV + MYV |
(675) |
= (1,175) + (220) + 720 |
(675) |
= (675) proved |
|
|
Materials usage variance |
= Materials mix variance + Materials yield variance |
500 |
= (220) + 720 |
500 |
= 500 proved |
By formula method:
Materials price variance (MPV)
MPV |
= AQ (SR – AR) |
|
|
M |
= 83 (300 – 250) |
= 83 × 50 |
= 4150 F |
N |
= 119 (400 – 425) |
= 119 × – 25 |
= (2,975) U |
|
|
Total |
= 1,175 F |
Materials mix variance (MMV)
MMV |
= SR × (RSQ – AQ) |
|
|
M |
= 300 × (80.8 – 83) |
= 300 × –2.2 |
= (660) U |
N |
= 400 × (121.2 – 119) |
= 400 × 2.2 |
= 880 |
|
|
Total |
= 220 F |
Where:
Revised standard quantity (RSQ)
= (AQ ÷ SQ) × Standard quantity of particular materials
M = 202 ÷ 200 × 80 = 80.8
N = 202 ÷ 200 × 120 = 121.2
Materials yield variance (MYV)
= SC × (AY – RSY)
= 423.5 × (170 – 171.7)
= 423.5 × –1.7
= (720) U
Where:
SC = (Total standard cost ÷ Standard output) or SR3
= $72,000 ÷ 170 kg
= 423.5
Revised standard yield
= Actual input – (Actual input @ standard loss %)
= 202 – 202@15%
= 171.7
Materials usage variance (MUV)
MUV |
= SR × (SQ – AQ) |
|
|
M |
= 300 × (80 – 83) |
= 300 × –3 |
= (900) U |
N |
= 400 × (120 – 119) |
= 400 × 1 |
= 400 F |
|
|
Total |
= (500) U |
Materials cost variance (MCV)
MCV |
= (SQ × SR) – (AQ × AR) |
|
|
M |
= (80 × 300) – (83 × 250) |
= 24,000 – 20,750 |
= 3,250 F |
N |
= (120 × 400) – (119 × 425) |
= 48,000 – 50,575 |
= (2,575) U |
|
|
Total |
= 675 F |
Keep in Mind (KIM)
Material cost variance, materials price variance, materials usage variance, materials mix variance are the part of the input. |
Materials yield variance is the part of the output. |
Here, ‘of’ means multiply |
Materials sub-usage variance means materials yield or output variance. |
If standard yield and actual yield in not equal, revised standard time (RST) is applied in place of standard time. |
In materials variances SP1, SP2 and SP3 |
Click on the photo for FREE eBooks
TU Questions and Solutions
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
TU: 2060/S Modified
Direct materials consumption details and standards have been presented below:
Standard |
Actual |
||||||
Materials |
No. |
Rate ($) |
Cost ($) |
Materials |
No. |
Rate ($) |
Cost ($) |
A |
30 |
5 |
150 |
A |
25 |
6.00 |
150 |
B |
30 |
3 |
90 |
B |
35 |
2.80 |
98 |
C |
40 |
2 |
80 |
C |
40 |
2.10 |
84 |
|
100 |
|
320 |
|
100 |
|
332 |
Less: Process loss |
20 |
|
|
Less: Process loss |
12 |
|
|
80 |
|
|
|
88 |
|
|
Required: (direct): (a) Materials yield variance; (b) Materials mix variance; (c) May usage variance; (d) Materials price variance;
(e) Materials cost variance
[Answer: MPV = 22 U; MMV = (10) F; MYV = (32) F; MUV = (42) F; MCV = (20) F]
SP1 = 3.1; SP2 = 3.2; SP3 = 4
SOLUTION
Given and working note:
Materials |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
SQ |
SR |
SQ × SR |
AQ |
AR |
AQ × AR |
Std rate × Actual No. |
|
A |
30 |
5 |
150 |
25 |
6.00 |
150 |
5 × 25 = 125 |
B |
30 |
3 |
90 |
35 |
2.80 |
98 |
3 × 35 = 105 |
C |
40 |
2 |
80 |
40 |
2.10 |
84 |
2 × 40 = 80 |
Total |
SQ = 100 |
|
SQR = 320 |
AQ = 100 |
|
AQR = 332 |
AQSR = 310 |
Others
Standard yield (SY) 80 units |
|||||||
Actual yield (AY) 88 units |
|||||||
SP1 = standard price per unit of actual quantity used |
= AQSR ÷ AQ |
= 310 ÷ 100 |
= 3.1 |
||||
SP2 = standard price per unit of standard quantity used |
=SQR ÷ SQ |
= 320 ÷ 100 |
= 3.2 |
||||
SP3 = standard price per unit of standard output |
= SQR ÷ SY |
= 320 ÷ 80 |
= 4.0 |
||||
|
|||||||
Again |
|||||||
M1 |
= AQ × AP |
= AQR |
= 332 |
||||
M2 |
= AQ × SP1 |
= 100 × 3.1 |
= 310 |
||||
M3 |
= AQ × SP2 |
= 100 × 3.2 |
= 320 |
||||
M4 |
= AY × SP3 |
= 88 × 4 |
= 352 |
||||
|
|||||||
Now, |
|||||||
Materials price variance (MPV) |
= M1 – M2 |
= 332 – 310 |
= 22 U |
||||
Materials mix variance (MMV) |
= M2 – M3 |
= 310 – 320 |
= (10) F |
||||
Materials yield variance (MYV) |
= M3 – M4 |
= 320 – 352 |
= (32) F |
||||
Materials usage variance (MUV) |
= M2 – M4 |
= 310 – 352 |
= (42) F |
||||
Materials cost variance (MCV) |
= M1 – M4 |
= 332 – 352 |
= (20) F |
||||
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
TU: 2062 Modified
A Manufacturing Company has adopted a standard costing system in its production cost control system. The data relating to certain batches of output have been given below:
Standard:
Material A 30%@ $4 per kg
Material B 20%@ $6 per kg
Material C 50%@ $2 per kg
Standard output 80 kg of the finished product
Actual production realized 800 kg of finished product. Actual material used in production:
Actual:
Material A 330 kg @ $3.80
Material B 180 kg @ $6.50
Material C 590 kg @ $1.80
Required: (direct): (a) Materials yield variance; (b) Materials mix variance; (c) May usage variance; (d) Materials price variance;
(e) Materials cost variance
[Answer: MPV = (94) F; MMV = (160) F; MYV = 340 U;
MUV = 180 U; MCV = 86 U] *SP1 = 3.255; SP2 = 3.4; SP3 = 4.25
SOLUTION
Given and working note:
Materials |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
SQ |
SR |
SQ × SR |
AQ |
AR |
AQ × AR |
Std rate × Actual No. |
|
A |
30 |
4 |
120 |
330 |
3.80 |
1,254 |
4 × 330 = 1,320 |
B |
20 |
6 |
120 |
180 |
6.50 |
1,170 |
6 × 180 = 1,080 |
C |
50 |
2 |
100 |
590 |
1.80 |
1,062 |
2 × 590 = 1,180 |
Total |
SQ = 100 |
|
SQR= 340 |
AQ=1,100 |
|
AQR =3,486 |
AQSR = 3,580 |
Others
Standard yield (SY) 80 units |
||||||
Actual yield (AY) 800 units |
||||||
SP1 |
= standard price per unit of actual quantity used |
= AQSR ÷ AQ |
= 3,580 ÷ 1,100 |
= 3.255 |
||
SP2 |
= standard price per unit of standard quantity used |
= SQR ÷ SQ |
= 340 ÷ 100 |
= 3.4 |
||
SP3 |
= standard price per unit of standard output |
= SQR ÷ SY |
= 340 ÷ 80 |
= 4.25 |
||
|
||||||
Again |
||||||
M1 |
= AQ × AP |
= AQR |
= 3,486 |
|||
M2 |
= AQ × SP1 |
= 1,100 × 3.255 |
= 3,580 |
|||
M3 |
= AQ × SP2 |
= 1,100 × 3.4 |
= 3,740 |
|||
M4 |
= AY × SP3 |
= 800 × 4.25 |
= 3,400 |
|||
|
||||||
Now, |
||||||
Materials price variance (MPV) |
= M1 – M2 |
= 3,486 – 3,580 |
= (94) F |
|||
Materials mix variance (MMV) |
= M2 – M3 |
= 3,580 – 3,740 |
= (160) F |
|||
Materials yield variance (MYV) |
= M3 – M4 |
= 3,740 – 3,400 |
= 340 U |
|||
Materials usage variance (MUV) |
= M2 – M4 |
= 3,580 – 3,400 |
= 180 U |
|||
Materials cost variance (MCV) |
= M1 – M4 |
= 3,486 – 3,400 |
= 86 U |
|||
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
TU: 2066 Modified
The standard materials cost to produce 138 units of a product is:
100 units of materials X @ $10
50 units of materials Y @ $8
During the period, 144 units of product were produced from the usage of:
80 units of materials X @ $11
70 units of materials Y @ $8
Required: (a) Materials price variance; (b) Materials mix variance; (c) Materials yield variance; (d) Materials usage variance
[Answer: MPV = $80 U; MMV = ($40) F; MYV = ($60) F; MUV = ($100) F]
*SP1 = 9.067; SP2 = 9.333; SP3 = 10.14
SOLUTION
Given and working note:
Materials |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
|
Qty/ No. |
Rate |
Qty × Rate |
Qty/ No. |
Rate |
Qty × Rate |
Std. rate × Actual No. |
X |
100 |
10 |
1,000 |
80 |
11 |
880 |
10 × 80 = 800 |
Y |
50 |
8 |
400 |
70 |
8 |
560 |
8 × 70 = 560 |
Total |
SQ = 150 |
|
SQR = 1,400 |
AQ = 150 |
|
AQR = 1,440 |
AQSR = 1,360 |
Others
Standard yield (SY) 138 units |
||||||||
Actual yield (AY) 144 units |
||||||||
|
||||||||
SP1 |
= standard price per unit of actual quantity used |
= ASQR ÷ AQ = 1,360 ÷ 150 |
= 9.067 |
|||||
SP2 |
= standard price per unit of standard quantity used |
= SQR ÷ SQ = 1,400 ÷ 1580 |
= 9.333 |
|||||
SP3 |
= standard price per unit of standard output |
= SQR ÷ SY = 1,400 ÷ 138 |
= 10.14 |
|||||
|
||||||||
Again, |
||||||||
M1 |
= AQ × AP |
= AQR |
= 1,440 |
|||||
M2 |
= AQ × SP1 |
= 150 × 9.067 |
= 1,360 |
|||||
M3 |
= AQ × SP2 |
= 150 × 9.333 |
= 1,400 |
|||||
M4 |
= AY × SP3 |
= 144 × 10.14 |
= 1,460 |
|||||
|
||||||||
Now, |
||||||||
Materials price variance (MPV) |
= M1 – M2 |
= 1,440 – 1,360 |
= 80 U |
|||||
Materials mix variance (MMV) |
= M2 – M3 |
= 1,360 – 1,400 |
= (40) F |
|||||
Materials yield variance (MYV) |
= M3 – M4 |
= 1,400 – 1,460 |
= (60) F |
|||||
Materials usage variance (MUV) |
= M2 – M4 |
= 1,360 – 1,460 |
= (100) F |
|||||
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
TU: 2067 Modified
A Manufacturing Company has adopted a standard costing system in its production cost control system. The following details of material standard and actual consumption have been provided:
Materials |
Standard |
Actual |
||
|
Qty in units |
Price/unit |
Qty in units |
Price/unit |
A |
1 |
$5 |
200 |
$5.50 |
B |
3 |
$4 |
380 |
$4.00 |
C |
6 |
$3 |
720 |
$3.00 |
|
Standard loss 10% |
|
Actual output 1,170 units |
Required: (a) Materials price variance; (b) Materials mix variance
(c) Materials yield variance; (d) Materials usage variance; (e) Materials cost variance
[Answer: MPV = 100 U; MMV = 130 U; MYV = Nil; MUV = 130 U; MCV = 230 U]
SP1 = 3.6; SP2 = 3.5; SP3 = 3.89
SOLUTION
Given and working note:
Materials |
Standard |
Actual |
Standard × Actual |
||||
|
SQ |
SR |
SQ × SR |
AQ |
AR |
AQ × AR |
Std rate × Actual No. |
A |
1 |
5 |
5 |
200 |
5.5 |
1,100 |
5 × 200 = 1,000 |
B |
3 |
4 |
12 |
380 |
4.0 |
1,520 |
4 × 380 = 1,520 |
C |
6 |
3 |
18 |
720 |
3.0 |
2,160 |
3 × 720 = 2,160 |
Total |
SQ = 10 |
|
SQR = 35 |
AQ = 1,300 |
|
AQR = 4,780 |
AQSR = 4,680 |
Others
Standard yield (SY 10 – 10@10%) = 9 kg |
||||||||||
Actual yield (AY) = 1,170 kg |
||||||||||
|
||||||||||
SP1 |
= standard price per unit of actual quantity used |
= AQSR ÷ AQ |
= 4,680 ÷ 1,300 |
= 3.6 |
||||||
SP2 |
= standard price per unit of standard quantity used |
= SQR ÷ SQ |
= 35 ÷ 10 |
= 3.5 |
||||||
SP3 |
= standard price per unit of standard output |
= SQR ÷ SY |
= 35 ÷ 9 |
= 3.89 or 35/9 |
||||||
|
||||||||||
Again |
||||||||||
M1 |
= AQ × AR |
= AQR |
= 4,780 |
|||||||
M2 |
= AQ × SP1 |
= 1,300 × 3.6 |
= 4,680 |
|||||||
M3 |
= AQ × SP2 |
= 1,300 × 3.5 |
= 4,550 |
|||||||
M4 |
= AY × SP3 |
= 1,170 × 35/9 |
= 4,550 |
|||||||
|
||||||||||
Now, |
||||||||||
Materials price variance (MPV) |
= M1 – M2 |
= 4,780 – 4,680 |
= 100 U |
|||||||
Materials mix variance (MMV) |
= M2 – M3 |
= 4,680 – 4,550 |
= 130 U |
|||||||
Materials yield variance (MYV) |
= M3 – M4 |
= 4,550 – 4,550 |
= Nil |
|||||||
Materials usage variance (MUV) |
= M2 – M4 |
= 4,680 – 4,550 |
= 130 U |
|||||||
Materials cost variance (MCV) |
= M1 – M4 |
= 4,780 – 4,550 |
= 230 U |
|||||||
#####
Problems and Answers of Standard Costing for Materials |
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 1A
The following data related to materials are given:
Standard materials mix |
Actual materials mix |
||||||
Materials |
Units |
Rate |
Amount |
Materials |
Units |
Rate |
Amount |
A |
600 |
15 |
9,000 |
A |
500 |
24 |
12,000 |
B |
200 |
35 |
7,000 |
B |
100 |
60 |
6,000 |
There is not any loss during production.
Required: (a) Materials price variance; (b) Materials mix variance; (c) Materials usage variance; (d) Materials cost variance
[Answer: MPV = $7,000 U; MMV = $1,000 F; MUV = $5,000 F;
MCV = $2,000 U* SP1 = 18.33; SP2 = 20
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 1B
The following data related to materials are given:
Standard materials mix |
Actual materials mix |
||||
Materials |
Kg |
Rate |
Materials |
Kg |
Rate |
M |
200 |
20 |
M |
100 |
35 |
N |
400 |
25 |
N |
200 |
20 |
O |
400 |
30 |
O |
500 |
25 |
Standard and actual outputs were 1,000 units. Standard loss is 10% and actual output is 750 units.
Required: (a) Materials price variance; (b) Materials mix variance; (c) Materials yield variance; (d) Materials usage variance;
(e) Materials cost variance
[Answer: MPV = $2,000 F; MMV = $1,200 U;
MYV = $867 F; MUV = $333 U;
MCV = $1,667 F *SP1 = 27.50; SP2 = 26; SP3 = 28.889
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 1C
The standards cost for a product of the company shows the standard of the following material:
Standard |
Actual |
||||
Materials |
Quantity |
price per kg |
Materials |
Quantity |
price per kg |
A |
4 kg |
$5 |
A |
150 kg |
$4 |
B |
1 kg |
$10 |
B |
40 kg |
$10 |
C |
5 kg |
$20 |
C |
210 kg |
$25 |
The standard loss is 10% Actual output of the finished product is 380 kg.
Required: (1) (a) Material mixed variance; (b) Material yield variance; (c) Material price variance
(2) Write down any four advantages of standard costing
[Answer: MPV = $900 U; MMV = $150 U; MYV = ($287) F]
*SP1 = 13.375; SP2 = 13; SP3 = 14.44
Here, Amount = Rs = $ = £ = € = ₹ = Af = ৳ = Nu = Rf = රු = Br = P = Birr = Currency of your country
PROBLEM: 1D
The following details material standard and consumption have been provided
Materials |
Standard |
Actual |
||||
Quantity |
Rate |
Cost |
Quantity |
Rate |
Cost |
|
A |
2 |
4 |
8 |
190 |
4.00 |
760 |
B |
3 |
3 |
9 |
290 |
3.00 |
899 |
C |
5 |
2 |
10 |
510 |
1.80 |
918 |
|
10 |
|
$27 |
990 |
|
$2,577 |
Standard output 8 units and actual output 800 units
Required: (a) Material yield variance; (b) Materials mix variance; (c) Materials use variance; (d) Materials price variances
[Answer: MPV = ($73) F; MMV = ($23) F; MYV = ($27) F; MUV = ($50) F]
SP1 = 2.677; SP2 = 2.7; SP3 = 3.375
EP Online Study
Thank you for investing your time.
Please comment on the article and share this post on your social media platform.
Jay Google, Jay YouTube, Jay Social Media
जय गूगल. जय युट्युब, जय सोशल मीडिया
The post Materials Variance | Cost | Price | Usage | Mix | Yield | Problems and Solutions appeared first on EP Online Study.
]]>The post Standard Costing | Types of Standards | Standard Costing vs Budgetary Control appeared first on EP Online Study.
]]>
Standard costing is pre-determined cost.
It is determined in advance of production like cost of materials, wages or labour, overheads etc.
It is a management accounting tools for management control.
It is applied to compare the actual cost with variance.
It is used for following process:
Establishment of standard cost
To find out actual cost
To compare and measurement of variance
Analysis of variances
Reporting to related center for taking action
Definition of standard costing
According to ICMA, London, “A pre-determined cost based on technical estimate of materials, labour and overhead for specific time and work is standard costing.”
Materials
In manufacturing company, materials and labour are the most important factors for the production.
Raw materials are converted into semi-finished goods and finished goods with the help of labour.
While manufacturing the goods, all the input goods are NOT output or yield.
There are normal and abnormal losses.
When the company cannot stop or control loss of goods in natural basis; it is called normal loss.
Normal losses are weight loss, shrinkage, evaporation, rust etc.
When the company can stop or control loss but could not control, it is known as abnormal loss.
Abnormal loss is due to carelessness, fatigue, rough handling, abnormal or bad working condition, lack of proper knowledge, low quality raw materials, machine break down, accident etc.
We will study following materials variances in this topic:
Materials cost variance
Materials price variance
Materials usage variance
Materials mix variance
Materials yield variance
Click on the photo for FREE eBooks
Labour
In every manufacturing company and business organization needs human being resources.
These human beings may be the resource of administrators and labour.
Without labour, a manufacturing company cannot complete its production.
It is saying, “Talented, caliber and skilled manpower is the other assets of the business organization.”
There are three types of labour.
They are unskilled labour, semi-skilled labour and skilled labour.
Unskilled labour gets fewer wages but skilled labour gets the highest wages.
The payment made to the labour in exchange for its service is called labour cost.
It is a major part of the total cost of production.
Labour cost is also commonly called wages.
Labour cost or wages is one of the major elements of cost.
Labour cost represents the expense incurred on both direct and indirect labour.
Unproductive time is known as idle time.
It may be due to normal or abnormal reasons.
In idle time, workers have been paid without any production activity.
To identify the reasons for the idle time in the factory, an idle time card is maintained.
We will study following labour variances in this topic:
Labour rate variance
Labour efficiency variance
Labour idle time variance
Labour mix variance
Labour yield variance
Labour cost variance
Keep In Mind (KIM)
Cost variance |
Overhead cost variance (OCV): |
Materials cost variance (MCV) |
Three overhead variances are: |
Labour cost variance (LCV) |
Spending variance (SV) |
Overhead cost variance (OCV) |
Efficiency variance (EV) |
|
Capacity variance (CV) |
|
|
Materials variance (MCV) |
Labour variances |
Materials cost variance (MCV) |
Labour rate variance (LRV) |
Materials price variance (MPV) |
Labour efficiency variance (LEV) |
Materials usage variance (MUV) |
Labour idle time variance (LITV) |
Materials mix variance (MMV) |
Labour mix variance (LMV) |
Materials yield variance (MYV) |
Labour yield variance (LYV) |
|
Labour cost variance (LCV) |
Standard costing is very effective tool to control element of cost like direct cost and overhead.
The following preliminaries should be established:
Establishment of cost center
Types of standard
Setting the standard
Cost center is a location, person or item of equipment that ascertains or uses for the purpose of cost control.
Establishment of cost centers is necessary for fixing responsibilities.
The main objectives of cost account are:
Who or which department will do the work.
Who or which department will do the expenses.
Who or which department will control unfavourable variances.
Who or which department will bills receivable responsible etc.
Current standard
The standard fixed for short period is known as current standard.
It reflects the work performance.
It is not suitable for long period.
Generally, it is based on one accounting year period.
Ideal or perfect standard
It presents high level of efficiency.
Under this, everything should be perfect.
Such as best quality materials, expert labour, modern technology machines, time management, minimum loss of materials etc.
It is only hypothesis or theory.
It is not realistic and practicable.
Expected standard
It is based on past performance and present condition.
It is prepared for future but based on present.
If there is any changing in planning, it is modified.
Basic standard
If standard is maintained for long time, it is called basic standard.
These standards are revised only in changing of materials and technology.
Basic standard can’t serve for cost control because it is not revised for long time.
Normal or average standard
It is based on one trade circle.
Generally, trade circle is 7 to 10 years.
It may be difference than actual because it is based on average as well as for long time.
There are various types of standards.
Out of them, some important standard are direct materials, direct labour and direct overhead.
Direct material
Products are made by raw materials.
Raw materials are called direct materials.
Direct materials are based on standard quantity and standard rate.
While producing the goods, not only quantity is fixed but also rate of materials are fixed.
Direct labour
Under direct labour, standard time and standard wages are fixed.
Then time and motion study is analyzed.
Time can be fixed from past data.
Direct overhead
Under overhead, all the expenses except direct material and direct wages are included.
Both standard costing and budgetary control have same objectives of maximum efficiency and cost reduction.
It is possible by pre-determined standard and comparison with actual cost.
Although both are useful tools for management yet there are some differences.
Differences between Standard Costing and Budgetary Control
Bases |
Standard Costing |
Budgetary Control |
Based |
Standard costing is based on technical assessment. |
Budgetary control can be prepared on the basis of past figures adjusted to future trends. |
Covering |
It fulfills various product costing or element of cost only. |
It covers production, sales, purchase, cash, income, expenditures etc. |
Applicable |
It is applicable to manufacturing company, production or service. |
It is applicable almost all business organizations. |
Depends |
It is based on budgetary control. In the absence of budgetary control, standard costing cannot exist. |
Budgetary control has separate existence; It is not based on standard costing. |
Total or per unit |
Standard costing works on per unit of production or service. |
Budgetary control works on specific period with total amount. |
The main advantage of standard costing are:
The main objective of standard costing is to know perform evaluation established by management.
It minimizes the wastage by detecting variances and suggests to correction.
Under standard costing, cost centers are established.
The related cost department and persons are responsible for cost control.
Standard costing encourages to control unfavourable variances.
It helps to management attention toward not proceeding according to plan.
It is effective tool for business planning, budgeting, marginal costing, inventory valuation etc.
It provides a basis for incentive wage scheme to workers and supervisors etc.
The main disadvantage of standard costing are:
Standard costing system is not suitable for small industries because it needs high degree skill and cost.
It controls the operating part of organization but it ignores other items like quality, lead time, service, customer satisfaction etc.
It is useless where ‘just in time’ principle is adopted.
It may not be very effective where non-standard products are manufactured or service rendered.
Difference between planned cost and actual cost is variance.
If actual cost is less than planned, it is favorable variance.
On the contrary, if actual cost is more than planned, it is unfavorable variance.
EP Online Study
Thank you for investing your time.
Please comment on the article.
You can help us by sharing this post on your social media platform.
Jay Google, Jay YouTube, Jay Social Media
जय गूगल. जय युट्युब, जय सोशल मीडिया
The post Standard Costing | Types of Standards | Standard Costing vs Budgetary Control appeared first on EP Online Study.
]]>